Türkiye'de piyasaya sunulan bebek mamalarında genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) varlığının araştırılması
Investigation of the presence of genetically modified organism (GMO) in baby foods presented to the market in Turkey
  1. Tez No: 465189
  2. Yazar: ERDEM ARTUVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SALİH AKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Biyoteknolojik yöntemlerle canlıların gen dizilimlerinin değiştirilip, mevcut özelliklerinin geliştirilmesi ve/veya yeni özellikler kazandırılması ile elde edilen organizmalara Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denilmektedir. Bebeklerin yaşamlarının ilk ayları boyunca tükettikleri Bebek Sütleri ve Bebek Devam Sütleri de türevlerine göre soya, mısır, pirinç gibi ürünleri içerebilmektedir. Dünya'da yoğun olarak genetiği değiştirilmiş organizma sınıfında üretilen bu bileşenleri içeren bebek formüllerinde de GDO taraması yapılması gerektiği düşünülmüştür. Bu tezde, 2011 yılında Türkiye'de piyasaya sürülen Bebek Sütlerinde ve Bebek Devam Sütlerinde, % Kül, % Rutubet, Toplam Yağ, Karbonhidrat, Protein analizleri ve Real Time PCR yöntemi ile GDO taraması yapılmıştır. GDO taraması sonucunda p35S, tNOS ve pFMV izgenlerini içeren ürüne rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
It is called Organism Genetically Modified Organism (GMO) which is obtained by biotechnological methods to modify the genetic sequences of living things, to improve their existing properties and / or to gain new features. Baby Milk and Baby Continue Milk, which the babies consume during their first month of the life, can also contain products such as soy, corn, rice according to their derivatives. It is thought that GMO screening should also be done in baby formulas that contain these components which are extensively produced in the genus modified organism class in the world. In this thesis, in 2011 released the proposed baby milk in Turkey and baby continue in milk,% Ash,% Moisture, Total Fat, Carbohydrates, Protein Analysis and Real Time PCR GMO screening was conducted. As a result of the GMO scan, no product containing the p35S, tNOS and pFMV isomers was found.