Uluslararası alanda faaliyet gösteren lojistik firmasında iş sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyebilen faktörlerin risk analizi ile belirlenmesi
Determined the factors that effect work health and safety negatively with risk analysis at the internationally working logistics company
- Tez No: 465206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Lojistik sektöründe giderek artan iş potansiyeline paralel olarak araçların, ekipmanların ve depolanan kimyasal malzemelerin çoğalması, firmalar arasındaki rekabetin hız kazanması, yoğun iş temposu gibi faktörler, sektörde çalışan personelleri çeşitli tehlike ve risklerle karşı karşıya getirmektedir. Bu nedenle çalışanları iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumak amacıyla yapılan risk analizleri çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu tez kapsamında bir lojistik firmasının farklı sektörleri için, risk analizleri yapılmıştır. Mersin'de bulunan uluslararası alanda faaliyet gösteren bu lojistik firmasındaki iş sağlığı ve güvenliğini olumsuz etkileyebilen faktörlerin belirlenmesinde 5x5 Matris Yöntemi kullanılmıştır. Firmada dokuz faaliyet alanında 36 farklı risk tespit edilmiş ve her birine iyileştirme önerileri getirilmiştir. Risk seviyeleri minimum düzeye indirilerek personellerin daha sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In paralel with increasingly occupation potential in logistic industry, the factors such as growing of vehicles , equipments and stored chemical materials, gathering pace the competition between companies, busy schedule has subjected to the staffs in industry with various dangers and risks. And so the risk analyses with the intention of protecting the staff from occupational accidents and occupational diseases have become an important concept. Within the scope of this thesis, the risk assessments have made for the different sectors of a logistic company. 5x5 Matrix Method is used to determined the factors that effect work health and safety negatively with risk analysis at the internationally working logistics company in Mersin. In company 36 different risks are determined in nine scopes and brought forward improvement proposals for each other. As well as their risk levels are minimalised, it is aimed for staff to work a more healthier and safer job environment for the staff.