İlaç etken maddelerin subkritik su degradasyonu ve deneysel şartların optimizasyonu
Subcritical water degradation of drug active substance and the optimization of the experimental conditions
- Tez No: 465207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKANT KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, tıbbi kaynaklı atık sularda bulunan ilaç etken maddeleri ve bunların metabolik atıkları insan ve ekosisteme yönelik ciddi tehdit oluşturmaktadır. İlaç etken maddelerinin atık sulardan giderimi için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Subkritik su degradasyonu bu teknikler arasında gösterilmektedir. Aşırı ısıtılmış su veya subkritik su belirli basınç altında ve sıcaklığı 100 °C ile suyun kritik sıcaklığı 374 °C olan sıcaklık aralığındaki suya verilen addır. Subkritik su, sıcaklığın artması ile dielektrik sabiti, yüzey gerilimi ve viskozitesinin azalması gibi eşsiz karekteristik özelliklere sahiptir. Bu durum organik maddelerin çözünmesine ve reaksiyonuna olanak vermektedir. Bu çalışmada, Kumarin, Sülfametoksazol ve Ibuprofen ilaç etken maddelerinin, yüksek basınç reaktöründe farklı sıcaklık ve zamanlarda, hidrojen peroksit varlığındaki bozunma reaksiyonları incelenmiştir. İlaç etken maddelerinin degradasyon çalışmaları kemometrik olarak yüzey yanıt yöntemi kullanılarak dizayn edilmiş ve optimizasyonu yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda subkritik su ortamında sülfametoksazol maksimum % 99 oranında, ibuprofen maksimum % 89 oranında ve kumarin molekülünün maksimum % 88 oranında degrade oldukları tespit edilmiştir. Degradasyon sonucu ortaya çıkan ara ve son ürünler gaz kromatografisi-kütle spektrometresi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, drug active substances in the waste water of medical resources and the irmetabolic waste can couse a serious threat on the human and ecosystem. A lot of techniques have been used for removal of drug active substance from wastewaters. Subcritical water degradation are shown in these techniques. Water is named high temperature water or subcritical water which is under pressure and temperature between 100 ºC – 374 ºC which is critical point's water. Subcritical water (