Bi-2212 faz oluşumu ve tanecik boyutu üzerine potasyum (K-Na) ikili katkılamanın etkileri
The effect of K-Na co-doping on the fromation and particle size of Bi-2212 phase
- Tez No: 465205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Bi-Sr-Ca-Cu-O (BSCCO) süperiletkenlerin elektriksel ve manyetik özellikleri üzerine potasyum- sodyum (K-Na) ikili katkılamanın etkileri araştırıldı. K-Na katkılı Bi2Sr2KxCa1Cu1.75Na0.25Oy (x = 0, 0.05, 0.1 ve 0.25) seramikler geleneksel katı-hal tepkime yöntemi ile hazırlandı. Süperiletkenliğin temel özellikleri X-ışın kırınım (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), dc elektriksel direnç ve manyetik histerezis ölçümleri vasıtasıyla araştırıldı. XRD sonuçlarından tüm örneklerin temel olarak Bi-2212 fazına sahip olmakla birlikte, Bi2CaO4 gibi ikincil fazı içerdiği görülmüştür. SEM sonuçları, Bi-2212 seramiklerine sodyum katkılaması ile birlikte potasyum eklemenin tane ebatlarını önemli bir şekilde geliştirdiğini göstermektedir. Potasyum (K) miktarı arttıkça Tc (onset) değerlerinin aşamalı olarak arttığı özdirenç ölçümlerinden görülmektedir. M-H ölçümleri hem T = 10 K hem de T = 25 K'de gerçekleştirildi. Gelişen tane ebatlarına bağlı olarak numunelerin M-H eğrilerinde önemli iyileşmeler olduğu görülmüştür. Örneklerin kritik akım yoğunluğu (Jc) karakterizasyonunu açıklamak için, Bean'in kritik akım modeli kullanıldı. Manyetik alanın bir fonksiyonu olarak kritik akım yoğunlukları, K-Na katkılı örneklerin katkısız örneğe göre daha yüksek Jc değerlerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of potassium-sodium (K-Na) co-doping on the electrical and magnetic properties of Bi-Sr-Ca-Cu-O (BSCCO) superconductors were investigated. K-Na-doped Bi2Sr2KxCa1Cu1.75Na0.25Oy (x = 0, 0.05, 0.1 and 0.25) ceramics were prepared by the conventional solid-state reaction method. The main properties of superconductivity were investigated by X-ray powder diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), dc electrical resistance and magnetic hysteresis measurements. From the XRD patterns, all samples were found to have basically Bi-2212 phase with minor phases such as Bi2CaO4. The SEM results show that the grain sizes of the Bi-2212 ceramics with K-Na addition improve significantly. As the amount of potassium (K) increases, the resistivity values of the Tc (onset) values gradually increase. M-H measurements were performed at both T = 10 K and T = 25 K. The M-H cycles in all potassium added samples showed significant improvements due to grain size improvements. To explain the Jc characterization of the samples, the Bean's critical model was used. Critical current densities calculated from the M-H hysteresis curves of samples indicate that samples with K-Na co-doping have higher Jc values than undoped sample.