Çınar ağacı (Platanus oreintalis) poleninden elde edilen mikro kapsüllere parasetamol yüklenmesi ve salınım özelliklerinin araştırılması
Investigation of paracetamol loading and release properties of microcapsules obtained from the plane tree (Platanus orientalis) pollen
  1. Tez No: 465208
  2. Yazar: MUHAMMAD MUJTABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bitki polenlerinin dış kısmında bulunan yapı (sporopolen), ilacın kapsüllenmesi için yüklenebilir bir materyaldir. Platanus orıentalıs'in polenlerinden sporopolen mikro kafesler üretilmiştir. Burada, P. orıentalıs ağacından sporopolen mikro kafesler, asit ve baz içeren muamelelerle iç kısmındaki materyaller çıkarılarak üretilmiştir. Parasetamol, en yaygın kullanılan analjezik ilaçlardan biridir ve sporopolen mikro kafeslere enkapsule edilmiştir. Ayrıca polenler, sporopolenler, parasetamol ve parasetamol yüklü sporopolen mikro kafesler ayrı ayrı FT-IR, TGA ve SEM ile karakterize edilmiştir. Analitik analizler, sporopolen mikro kafeslerin yapısal olarak sağlam ve yüksek ağsı yapıda olduğunu ayrıca yüksek termal kararlılığa sahip olduğunu göstermiştir. Sporopolen mikro kafeslerin, pasif yükleme tekniği ve evaporator ile yükleme tekniği kullanılarak yüklenme etkinliği sırasıyla %8.24 ve %23.7 olarak saptanmıştır. Sporopolen mikro kafeslerin yüklenme için uygunluğu ile salınım ve kinetik çalışmaları pH=1.2 ve 7.4 olan in vitro koşullarda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar, P. orıentalıs sporopolenlerinin ilaç yüklenmesi ve kontrollü salınımı çalışmaları için uygun bir taşıyıcı olduğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Exine structure (sporopollenin) found in the outer covering of plant pollens are attractive material for drug encapsulation. Herein, we produced sporopollenin microcages from pollens of Platanus orientalis by removing non-exine material with acid and base treatments. Paracetamol, the most widely used analgesic drug, was encapsulated into the sporopollenin microcages. Then, pollen, sporopollenin, paracetamol and paracetamol-loaded sporopollenin microcages were characterised with FT-IR, TGA and SEM. The analytical analyses demonstrated structurally intact, highly reticulated and thermally stable sporopollenin microcages. The encapsulation efficiency of the sporopollenin microcages was found to be 8.24% and 23.7% by passive loading technique and evaporating loading technique respectively. In vitro release studies were performed in PBS (pH=7.4) and HCl (pH=1.2) buffer solutions to test the suitability of sporopollenin microcages for encapsulation and to see pH dependency of drug release. This study revealed that sporopollenin from P. orientalis can provide a new insight into drug encapsulation studies.