Olumsallık çizelgelerinde bazı katsayılar için kullanılan hipotez testleri
  1. Tez No: 4653
  2. Yazar: FERHAT TAŞKONAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZEHRA MULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, olumsallık çizelgelerinde, H : p=O,0, Hg: p^ 0 hipotezi için önerilen üç farklı varyansla hesaplanan Z testleri ile bu çalışmada önerilen parametrik olmayan testin karşılaştın İması dır. Bu amaca yönelik olarak, birinci bölümde, olumsallık çizelge boyutla rının önneklem hacimlerinin ve seçilen alfa düzeylerinin belirlenen ölçütleri verildi. G, tb, t ve RD katsayılarına ait testlerin karşı laştırılmasının nasıl yapılacağı anlatıldı. Genel bilgileri içeren ikinci bölümde, olumsallık çizelgelerinde kul lanılan ilişki katsayıları için daha önce yapılan çalışmalar anlatıl dı. Çalışmada kullanılan ilişki katsayıları ile bu katsayılar için önerilen üç varyansın tanıtımı yapıldı. Testlerin karşılaştırılması için yapılan benzeşim tekniği, üretilen rasgele sayılar ve bu sayı ları normale dönüştürme yöntemlerinden bahsedildi. üçüncü bölümde, benzeşim çalışması sırasında yapılan ön çalışmalar an latıldı. Çalışmamızda kullanılan ölçütler belirtildi. Benzeşim ça lışmasında kullanılan bilgisayar programı bölümler halinde açıklandı. Sonuçta her katsayı için birinci ve ikinci tür hata olasılıkları, güç eğrileri ve parametrik olmayan testin sınır değerleri verildi. Elde edilen bulgulara göre H : p=0.0 hipotezi için Z testleri içinde V varyanslı test ile çalışmamızda önerilen parametrik olmayan testin daha uygun olabileceği, bu iki testden de, hesaplamadaki kolaylığı yö nünden, parametrik olmayan testin tercih edilebileceği belirtildi.
Özet (Çeviri)
SUMARY The purpose of this study is the comparison of the tests of Z which are calculated with three different variances proposed for the hypothesis H : p=0.0, H : pfO.O on contingency tables with the non-parametric tests proposed in this study. For this purpose, in the first section, the determined criteria of the contingency table dimensions, sampling sizes and alpha levels selected have been given. How to do the comparison of the tests of coefficients for G, t., t and Rn has been explained. In the second section consisting of general information, the studies which have been made earlier for coefficients of correlation used on the contingency tables have been explained. The coefficients of corre lation used in this test and three variances proposed for these coefficients have been introduced. The simulation technic done for the comparison of the tests with each other, random numbers produced and the methods to normalize these numbers have been mentioned. In the third section, Pre-studies done during the simulation tests have been explained. The criteria used in our tests have been stated. The computer program used in the simulation study has been explained part by part. At the end, first and second kind of error probabilities, power curves and the limit values of the non-parametric test have been given. According to the test results obtained, it has been stated that the test of variance V among the tests of Z and the non-parametric test proposed in our study may be more favorable and between these two tests, the non-parametric test can be preferable because of its convenience in the calculations.