Mezo-sübstitüe tripirran bileşiklerinin porfirin kimyasında uygulamaları
Applications of meso-substituted tripyrrane compounds in porphyrin chemistry
  1. Tez No: 951794
  2. Yazar: NURDAN ŞEVVAL BİLECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyolojik süreçlerde önemli rol oynayan porfirin bileşikleri yapay fotosentez, boya duyarlı güneş pilleri, katalizör ve sensör uygulamaları, fotodinamik terapi gibi pek çok uygulama alanına ilham kaynağı olmuştur. Son yıllarda porfirin kimyasındaki bu uygulamalar incelendiğinde porfirinlere göre üstün özellikler barındıran porfirin türevlerinin ağırlık kazandığı görülmektedir. Tez çalışması kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların ilk aşamasını porfirin ve türevlerinin sentezinde yapı taşı olarak kullanılan mezo-sübstitüe tripiran bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu oluşturmaktadır. İkinci aşamada elde edilen mezo-sübstitüe tripiran bileşiklerinin formillenmesiyle mono-formil tripiran bileşikleri sentezlenerek yapıları aydınlatılmıştır. Çalışmanın son kısmını formil grubu içeren tripiranların kullanılmasıyla A3-tipi porfirin bileşiklerinin sentezlenmesi ve bu bileşiklerin yapılarının karakterizasyonu oluşturmaktadır. Tez kapsamında mezo-sübstitüe mono-formil tripiran bileşiklerinin sentezi ilk defa gerçekleştirilmiştir. Bu bileşiklerin yapılarının aydınlatılarak tepkimelerinin incelenmesiyle geniş kullanım alanlarına sahip porfirin bileşiklerinin elde edilmesindeki bilimsel bilgi birikimine katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Porphyrin compounds, which play a significant role in various biological processes, have inspired a wide range of applications including artificial photosynthesis, dye-sensitized solar cells, catalytic and sensor technologies, and photodynamic therapy. In recent years, derivatives of porphyrins bearing superior physicochemical properties have garnered increasing attention in such application areas. Within the scope of this thesis, the initial stage of the study focused on the synthesis and characterization of meso-substituted tripyrrane compounds, which serve as key precursors in the construction of porphyrin and porphyrinoid derivatives. In the subsequent stage, mono-formylated tripyrranes were synthesized through the formylation of the previously obtained meso-substituted tripyrranes, and their molecular structures were elucidated. The final stage of the study involved the synthesis and structural characterization of A3-type porphyrin derivatives, incorporating formyl-containing tripyrranes as key building blocks. This work represents the first successful synthesis of meso-substituted mono-formyl tripyrrane derivatives. Structural elucidation and investigation of their reactivity are expected to contribute to the development of novel porphyrin compounds with broad applicability, thus enhancing the scientific understanding and utility of porphyrin-based systems.