Güvenilirlik odaklı tümleşik sistem tasarım yöntemi
Reliability oriented embedded system design method
- Tez No: 465336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her bir CMOS teknolojisinin üretim neslinde, kombinasyonel devreler yumuşak hatalara karşı daha hassas duruma gelmektedir. Daha önceki çalışmaların birçoğunda devreleri hatalara karşı sağlamlaştırmak için donanım yedekleme kullanılmıştır. Ancak donanım yedeklemede daha fazla alan ve güç kullanılmaktadır. Ayrıca tasarım kısıtlamaları, yedekleme kaynakların son devrelere eklenmelerine izin vermeyebilir. Bu nedenlerden dolayı, bu tezde kombinasyonel devrelerin güvenirliğini artırmak için genetik algoritma temelli bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntemde her bir kaynağın farklı versiyonları kullanılmaktadır ve her bir versiyon farklı alan, gecikme ve güvenirlik değerlerine sahiptir. Bu yöntemin asıl amacı, alan ve gecikme kısıtlamalarının altında, son tasarım güvenirliğini artırmak için en iyi kaynakların kullanılmasını sağlamaktır. Bu tezdeki denemelerin sonuçlarına bakıldığında tezde uygulanan yöntem hiçbir ekstra alan kullanmadan sezgisel yöntemlere göre 19.90% (Ortalama 14.50%) güvenirliği artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Combinational circuits have become more vulnerable to soft errors (SEs) in each CMOS technology generation. Most of the prior studies use hardware redundancy in an attempt to harden the circuits against errors. However, redundancy increases the area and power consumption. Furthermore, the design constraints may not allow adding redundant resources to the final circuit. In this paper, we present a genetic algorithm (GA)-based design method to increase the reliability of combinational circuits. In this method, we use different versions of the same resources, each having different area, latency, and reliability values. The goal of GA-based optimizer is to allocate the best available resources to the application nodes to maximize the reliability of the design under tight area and latency constraints. Our experimental results show that we achieve up to 19.90% (14.50% on average) reliability improvement against a heuristic method with no additional area overhead.