Çeşitli tabakalı sıralı küme örneklemesi tasarımlarında kitle ortalamasının tahmin edilmesi
Estimation of population mean under different stratified ranked set sampling designs
  1. Tez No: 465335
  2. Yazar: ARZU ECE DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sıralı Küme Örneklemesi, örnekleme birimlerinin tam olarak ölçülmesi zor, ancak sıralanmasının daha kolay olduğu durumlarda kullanılan bir örnekleme yöntemidir. Tabakalı rastgele örnekleme ise ilgilenilen kitle heterojen bir yapıya sahip olduğu zaman kullanılan bir örnekleme tekniğidir. Tez kapsamında her iki tekniğin de kullanıldığı çeşitli“Tabakalı Sıralı Küme Örneklemesi”yöntemlerinde kitle ortalamasının klasik, oransal ve üstel tahmin edicileri çalışılmıştır. Beden kitle indeksi veri seti kullanılarak son yıllarda önerilen yeni tabakalı sıralı küme örneklemesi yöntemleri ile klasik yöntemlerin performans değerlendirmesi yapılmıştır. Örnekleme tasarımlarında önerilen ortalama tahmin edicilerin etkinliği farklı durumlar altında benzetim çalışması yapılarak incelenmiştir. Yeni tabakalı sıralı küme örnekleme yöntemlerinin tabakalı rastgele örneklemeden daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ranked Set Sampling is used when taking exact measurement of sampling units is difficult but ranking is easy. Stratified sampling is a sampling method when the population is heterogeneous. In this thesis, the classical, ratio and exponential estimators of population mean is studied under various stratified ranked set sampling which use both sampling techniques. The performances of recently proposed new stratified ranked set sampling methods and classical methods are compared by using body mass index data set. The efficiency of mean estimators which is suggested in sampling designs is examined by a simulation study. We conclude that new stratified ranked set sampling methods perform better than stratified random sampling.