Adana ili kentsel alanda tüketicilerin ambalajlı su tüketim alışkanlıkları ve satın alma davranışları
Bottled water consumption habits and purchase behaviours of consumers in the urban areas of Adana
  1. Tez No: 465345
  2. Yazar: MUTLU BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda hızla artan kentleşme sürecine ilaveten yükselişine devam eden nüfus potansiyeli ve küresel ısınma olgusu zaten kısıtlı olan doğal su kaynaklarına ihtiyacı daha da arttırmaktadır. Dolayısıyla insanların en temel yaşam maddesi olan güvenilir ve temiz içme suyunu sağlamak günümüzün önemli bir konusu haline gelmiştir. Bu araştırma, Adana ilinde yaşayan tüketicilerin ambalajlı su tüketim alışkanlıklarını ve satın alma davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ana materyalini Adana ili kentsel alanda yaşayan 384 adet tüketiciden elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Alan çalışması sonucu elde edilen, tüketicilerin demografik özellikleri ve tüketim alışkanlıklarına ilişkin veriler frekans, oran ve ortalamalar hesaplanarak sunulmuştur. Tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek için faktör analizinden, farklı algı düzeylerine sahip tüketicileri benzer özellikleri taşıyan gruplara ayırmak için de kümeleme analizinden faydalanılmıştır. Araştırmada, tüketicilerin %40,4'ünün ambalajlı su tükettiği ve bu tüketicilerin %85,2'sinin ambalajlı suda marka tercih ettiği görülmüştür. Çalışmada; eğitim durumu, gelir durumu, meslek, çocuk sahibi olma durumu gibi sosyoekonomik özelliklerin ambalajlı su tüketim eğilimi üzerine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Yapılan faktör analizi neticesinde 3 faktör ortaya çıkmıştır ve bunlar; ürün özelliği, ambalaj ve fiyat, tanınırlık olarak adlandırılmıştır. Çalışmada K-means kümeleme analizi neticesinde tüketiciler 3 kümeye ayrılmıştır. Oluşan kümelerde tüketicilerin en önemsedikleri etmenler ise sırasıyla; raf ömrü, ürünün tazeliği ve ürünün hijyenidir.
Özet (Çeviri)
In addition to the rapidly increasing urbanization process in recent years, the population is increasing and the need for natural water resources is increasing, which is already limited to global warming. Therefore, providing the safe and clean drinking water, which is the most basic life material of people, has become an important topic of our day. This research was carried out to determine the bottled water consumption habits and buying behaviour of consumers who living in Adana province.The main material of the study is primary data obtained from 384 consumers which living in urban area of Adana province. The data as to demographic charecters and consumption habits of consumers which obtained result of field work were presented by calculating the frequencies, ratios and averages. The factor analysis were used to determine the factors that affect the buying behaviors of the consumers and the cluster analysis were used to distinguish consumers with different perception levels from those with similar characteristics. In the study, it was seen that 40.4% of consumers consumed bottled water and 85.2% of these consumers prefer brand in bottled water. In the research; Socioeconomic characteristics such as educational status, income status, occupation, child ownership status were found to have a positive effect on bottled water consumption tendency. In the result of the factor analysis, 3 factors were appeared and these are called as product characteristics, packaging and price, recognition. As a result of the K-means clustering analysis in the study, the consumers were divided into 3 groups. The most important factors of consumers in the emerging clusters are shelf life, product freshness and product hygiene.