Dikey konumdaki saydam iki levha arasındaki hava akımının güneş enerjisi ile ısıtılması ve kurutma sistemlerine uygulanması
Heating of air between two transparent vertical plates by solar energy and aplicatton to drying systems
- Tez No: 68029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
DİKEY KONUMDAKİ SAYDAM EKİ LEVHA ARASINDAKİ HAVA AKIMININ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ISITILMASI VE KURUTMA SİSTEMLERİNE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Teri) Yücel FIRAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1997 ÖZET Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık fakültesinde bulunan güneş evinin güneşli hava ısıtıcısı kullanılmıştır. Bu güneşli hava ısıtıcısı üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Güneşli hava ısıtıcısı ile kurutma odası araşma, güneşli hava ısıtıcısından elde edilen ısınmış havanın kurutma odasına gönderilmesini sağlayacak bir hava kanalı yerleştirilmiştir. Güneşli hava ısıtıcısı, güneş evinin güney cephesine yerleştirilmiştir. Güneşli hava ısıtıcısının dış kısmında ısıcam ve iç kısmında normal pencere camı bulunmaktadır. Normal pencere camının güneş evi içerisine bakan kısmı, ısı kayıplarım önlemek için yalıtılmıştır. Dönebilen yutucu levhalardan imal edilmiş olan yatay jaluzi sistemi, bu iki cam levha arasına yerleştirilmiş ve böylece güneş enerjisinin absorbe edilmesi sağlanmıştır. Yutucu levhalar siyah renkli alüminyumdan imal edilmiştir. Yatay jaluzi sistemi, tam açık pozisyonda, dikey düzlem ile 90° açı yapmaktadır. Açılar yatay x eksenine göre ölçülmüş ve saat yönünün tersi pozitif yön olarak kabul edilmiştir. Güneşli hava ısıtıcısından elde edilen işitilmiş havanın kurutma odasına sevki bir fan ile sağlanmıştır. Kurutma deneyleri farklı kütlesel debilerde gerçekleştirilmiştir. Deneyler boyunca oda ve çevre sıcaklıkları, güneşli hava ısıtıcısı giriş ve çıkış sıcaklıkları, kurutma odası giriş ve çıkış sıcaklıkları ile güneşli hava ısıtıcısı yüzeyine dik olarak gelen ışınım miktarları ölçülmüştür. Bu parametrelerin güneşli hava ısıtıcısı üzerine olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan kurutma deneylerinde sivri biber ve taze fasulye kurutulmuş ve kurutulan numunelerin kurutma süreleri verilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mevcut kurutma sisteminin kurulmada en etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Güneş enerjisi, Güneşli hava ısıtıcısı, Kurutma 129 Doç. Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
11 (M.Sc Thesis) Yücel FIRAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT In this research, solar air window collector of solar house present at Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University was used. The solar air window collector was sligûy modified for this purpose. Heated air obtained from solar air collector was sent by appropriate piping system into a drying chamber placed into solar house. Solar air window collector was installed on the south face of solar house. Solar air heater collector is composed of two glass panes. Glass pane facing inside of the solar house was insulated externally to eliminate heat losses into the house. The Venetian blind system made of rotatable slats was placed between glass panes and used to absorb incoming solar energy into the system. The slats are made of aluminum and they were painted black. The Venetian blind system in its full open position makes 90° agnle with respect to vertical plane. The angles are measured with respect to horizontal x-axis and counter clockwise direction is assumed to be positive. Heated air obtained from the solar air window collector was circulated through the drying chamber by a fan. Drying experiments at different air flow rates were performed. The various parameters such as air flow rates, room and ambient air temperatures, inlet and outlet temperatures of drying chamber, inlet and outlet temperatures of solar air collector and solar radiation were measured. The effects of various parameters on solar air collector was investigated experimentally. Green pepper and green beans were dried and drying time is given for each of theese agricultural products. The results indicate that the present system can be used effectively and efficiently for drying purposes. Science code Key Words Page number Adviser 625.04.02 Solar energy, Solar air collector, Drying 129 Associate Professor Dr. Nevzat ONUR