Kaba yem hasadında farklı tip çayır biçme makinelerinin iş başarılarının belirlenmesi
Determining the working performance of different types of mowers in roughage harvest
- Tez No: 465385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada yonca ve fiğ hasadında farklı tip çayır biçme makinalarına ait iş başarıları ve yakıt tüketimleri belirlenmiştir. Biçme makinalarının iş başarıları değerlendirildiğinde, en düşük iş başarısının bitkisel materyale bağlı olmaksızın ortalama olarak 3,17 da/h ile çift bıçaklı çayır biçme makinasında, en yüksek iş başarısının da 14,51 da/h ile tamburlu çayır biçme makinası ile hasatta elde edildiği saptanmıştır. Çalışmada en yüksek yakıt tüketim değerinin ürüne bağlı olmaksızın ortalama olarak 0,458 l/da ile diskli çayır biçme makinasına ait olduğu, en düşük yakıt tüketiminin ise 0,313 l/da ile çift bıçaklı çayır biçme makinasından elde edildiği belirlenmiştir. Çalışma sonunda, tüm veriler bir arada değerlendirdiğinde fiğ ve yonca hasadında tamburlu çayır biçme makinasında iş başarısı değerinin en yüksek, yakıt tüketimi değerinin ise çift bıçaklı çayır biçme makinasında en düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, working performance and fuel consumption of different types of mowers were determined in clover and vetch harvest. It was found that the lowest working performance was achieved with a double knife mower with an average of 3.17 da/h, and the highest working performance with 14.51 da/h at a harvest with a mower, regardless of the plant material. It was determined that the highest fuel consumption value in the study was obtained from disc mower with an average of 0.458 l / da without regard to the material, while the lowest fuel consumption was obtained from the double knife mower with 0,313 l / da. At the end of the study, when all the data were evaluated together, it was determined that the working performance value was the highest and the fuel consumption value was the lowest in the double knife grass mower when harvesting for vetch and clover.