Development of a conceptual model for wrist and forearm rehabilitation robot with two degrees of freedom
İki serbestlik dereceli bilek ve ön kol rehabilitasyon robotunun konsept tasarımının geliştirilmesi
  1. Tez No: 465389
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İLTERİŞ SARIGEÇİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlar felç, omurilik hasarı ve yaşlanma sonucunda üst hareket (omuz, dirsek ve bilek) ya da alt hareket (kalça, diz ve ayak bileği) uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybederler. Bu insanlar uzuvlarının eksik olan hareketlerini geri kazanmak için rehabilitasyon aktivitelerini takip etmek durumundadırlar. Bu rehabilitasyon aktiviteleri, fizyoterapist tarafından önceden belirlenen, etkilenen uzvun tekrarlı hareketlerini içermektedir. Fizyoterapist tabanlı rehabilitasyonlardaki problemlerden dolayı, bugünlerde robotik sistemler tercih edilmektedir çünkü bu sistemler tekrarlı ve hedef odaklı operasyonlara gayet uygunlardır. Bu tezde, üç adet bilek/ön kol rehabilitasyon robotunun konsept modeli bir CAD programında tasarlanmış ve her bir konsept model serbestlik derecesi, hareket kabiliyeti ve bilek/ön kol rehabilitasyon işlemlerine uygunluğuna göre değerlendirilmişlerdir. Konsept modellerden bir tanesi bilek/ön kol rehabilitasyon aktivitelerine en uygun olarak seçilmiş ve prototip üretimi yapılmıştır. Rehabilitasyon aktivitelerine uyguluğunu kontrol etmek için gerekli testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People lose their ability to use their upper limbs (shoulder, elbow and wrist) or lower limbs (hip, knee and ankle) after a stroke, spinal cord injury or aging. These people need to follow rehabilitation exercises to recover their limb's lost movements. These rehabilitation activities consist of repetitive movement of affected limb which are predetermined by a physiotherapist. Because of the problems in the physiotherapist based rehabilitation processes, robotic systems are referred nowadays since these systems are well suited for repetitive and task based operations. In this thesis, three conceptual wrist/forearm rehabilitation robots are designed in a CAD program and each conceptual model is evaluated according to their degrees of freedom, ranges of motions and compatibility for wrist/forearm rehabilitation processes. One of the concept models is selected as the most suitable for rehabilitation activities and it is prototyped. Required tests are applied to check the compatibility of the design for rehabilitation activities.