A conceptual blockchain model development for food supply chain traceability of cheese manufacturing
Peynir üretimi tedarik zinciri için blokzincir tabanlı kavramsal bir takip sistemi model önerisi
- Tez No: 686181
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Blokzincir teknolojisi iş dünyası için yeni bir kilometre taşıdır ve yeni iş yapma yolları sundukça değer kazanmaktadır. Başta gıda olmak üzere eczacılık, nakliyat, otomotiv gibi çeşitli sektörlerde uygulanmaya başlamıştır. Güvenli ve değiştirilemez yapısıyla tedarik zincirleri için umut vaadeden bir teknolojidir. Tedarik zincirinin çok paydaşlı yapısı için mutabakata dayalı ağ sistemi sunması da diğer bir avantajdır. Sürdürülebilir sağlık koşulları için gıda çok önemlidir. Bu nedenle, gıda kalitesinin izlenmesi ve kontrol edilmesi üreticiler, düzenleyici kurumlar ve tüketiciler için önemlidir. Güvenli gıda tüketimi, önemli kontrollerin etkinleştirildiği ve uygun şekilde gerçekleştirildiği şeffaf bir tedarik zincirine bağlıdır. Ürün ve süreçlerle ilgili üretilen bilgiler kolay ve şeffaf bir şekilde izlenmeli ve ulaşılabilir olmalıdır. Mevcut izlenebilirlik sistemleri hala gıda kaynaklı hastalıklar ve kontamine gıdalardan kaynaklı ölümlere engel olamamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma,“Blockchain teknolojisi, gıda tedarik zincirlerinde alternatif bir izlenebilirlik sistemi geliştirmek için kullanılabilir mi?”. sorusuna keşifsel metot yöntemi aracılığıyla cevap aramaktadır. Bu tez, izlenebilirlik sistemlerini blokzincir teknolojisi perspektifinden derinlemesine analiz ettiği ve gıda tedarik zinciri sektörüne yeni bir kavramsal blokzincir modeli sunduğu için teori ve pratiğe katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to propose an alternative traceability framework for food supply chains. Blockchain technology is a milestone for many of the business practices. Its value is increasing as it offers new ways of doing business. It is being adopted in various sectors such as pharmacy, shipping, automotive, and food especially. Immutable and secured structure of the technology is a lot promising for the supply chains in urgent need of reliable and traceable chains. Trustless network based on consensus is also important for the multi-staked structure of food supply chains. Food is essential to sustainable health conditions. Therefore, tracking and controlling the quality of food is important for producers, regulative bodies, and consumers. Consumption of safe food depends on a transparent supply chain where important controls are enabled and performed properly. Information generated on product and processes should be tracked and retrieved easily and transparently. Although traceability systems exist and applied, we still face food-borne diseases and death from contaminated food. Therefore, developing an alternative food chain traceability solution is at the heart of this thesis. Main objective for pursuing this study is to determine traceability system requirements and develop a conceptual blockchain model as an alternative for the business and consumer benefit. As a result, it is aimed at answering this research question:“Can blockchain technology be used to develop an alternative traceability system for food supply chains?”through an exploratory study methodology. This thesis implies theoretical and practical implications as it deeply analyses traceability systems from a blockchain technology perspective and offers a new conceptual blockchain model to the food supply chain sector. Also, requirements, roles of participants, and transactions for a blockchain traceability system is determined and explained in detail.