Doğal dilde steganografi
Natural language steganography
- Tez No: 465415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CÜNEYD TANTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapılan çalışma doğal dilde hazırlanmış metinler üzerinde değişiklikler yapılarak üçüncü kişilerce dikkat çekmeden gizli iletişimin sağlanması üzerinedir. Sözcük tabanlı dilbilimsel steganografinin bir örneği olan bu çalışmada bilgi taşıyıcı olarak eş anlamlı kelimeler kullanılır. Tasarlanan stegosistemin girdi olarak doğal dilde hazırlanmış herhangi bir Türkçe metni (örtü metni) ve iletilecek olan gizli veriyi alır ve çıktı olarak yine doğal dile mümkün olduğunca yakın ve gizli bilgiyi içeren bir Türkçe metin (örtülü metin) oluşturur. Tasarıma sitemin güvenliliğini ve dayanıklılığını artırmak adına kaotik bir kodlayıcı entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis on the natural language steganography which aims securing secret communication without attracting attention to third parties by making changes on the texts prepared in the natural language. In this work, which is an example of lexical linguistic steganography, synonyms are used as information carriers. The designed stegosystem takes as input any Turkish text (cover text) and hidden data to be transmitted and creates a Turkish text (hidden text) containing the hidden information as close as possible to the natural language. The design incorporates a chaotic encoder to increase the safety and durability of the system.