Simulation of the clutch pedal return time for light commercial vehicles
Hafif ticari araçlarda debriyaj pedalı geri dönüş süresi simülasyonu
  1. Tez No: 465458
  2. Yazar: BERAT TOPTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Debriyaj kavrama sisteminin temel işlevi; döner haldeki bir parçanın hareketini aynı eksen üzerinde bulunan diğer bir parçaya iletmek veya iletilmekte olan bu hareketi istenildiği zaman durdurmaktır, bir diğer deyişle tork akışını sağlamaktır. Manuel şanzımanlı araçlarda kavrama mekanizmasının hareketi hidrolik ayırma sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Hidrolik debriyaj sisteminin sağlıklı olarak çalıştığını gösteren kontrol ve dizayn parametrelerinden bir tanesi pedal geri dönüş hızıdır. Bütün sistem elemanlarının bir çıktısı olarak düşünülebilecek bir parametre olan geri dönüş hızı, gerek sistem sahibi mühendislerin gerekse de sistem alt parça imalatçılarının ilgi odağı olmayı başarmış ve performansını arttırmak için geçmişten günümüze birçok araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmada manuel şanzımanlı araçlarda tam hidrolik debriyaj sistemi debriyaj pedalı geri dönüş süresi modellenmiştir. Simülasyon, test sonundaki debriyaj pedalı geri dönüş süresini araç testlerini yapmadan hesaplayabilmek için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clutch pedal return time is one of critical parameter and requirement of the clutch system validation. It helps to understand the response of the clutch actuation system during repetitive vehicle operation. Clutch release system has several components such as diaphgram spring finger, slave cylinder, clutch hose and pipes, master cylinder and clutch pedal. In the thesis, the simulation of clutch pedal return time has been established. It has been built on GT-SUITE commercial software. The entire clutch system has modelled and flow section has been created and optimized for light commercial vehicles. In the simulation, the driver presses the clutch pedal, holds his foot on the pedal for a second and quickly releases the clutch pedal. Then the pedal returns it initial stationary position by itself. The return time of the pedal is determined at the end of the simulation. The simulation works in correlation with vehicle test.