Multiple click reaction strategy for the synthesis of well-defined macromolecular structures
Çoklu klik tepkime stratejisi ile iyi tanımlı makromoleküler yapıların sentezi
  1. Tez No: 465474
  2. Yazar: UFUK SAİM GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çoklu klik tepkimeleri stratejisi; topolojileri ve kimyasal kompozisyonu iyi tanımlanmış, kesin molekül ağırlığı ile dar molekül ağırlığına sahip makromoleküllerin dizayn ve sentezinde, özellikle son yıllarda hızla kullanılmakta ve geliştirilmekte olan bir kavramdır. Burada 'çoklu klik tepkimeleri' ile kastedilen kavram, polimer-polimer konjugasyonu veya polimerin post-modifikasyonunda, kimyasal ve mekanistik olarak birbirinden farklı en az iki ayrı klik tepkimesinin kullanımıdır. Bu tezde iyi tanımlı mekromoleküler yapıların sentezi için çoklu klik tepkimeleri stratejisi kulanılarak üç ayrı çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk çalışmada, iyi tanımlı doğrusal, furan-korumalı meleimid-sonlu poli(etilen glikol) (PEG-MI), tetrametilpiperidin-1-oksil-sonlu poli(ε-kaprolakton) (PCL-TEMPO) ve azid-sonlu polistiren (PS-N3) veya poli(N-butil okzanorbornen imid) (PONB-N3), ortogonal olarak fonksiyonlandırılmış bir çekirdek bileşiğe iki aşamalı tepkime yoluyla, üçlü klik tepkimeleri kullanılarak bağlanmıştır. İkinci çalışmada, V-şekilli yan zincirlere sahip, iyi tanımlı aşı kopolimerlerinin eldesinde, Diels–Alder, bakır-katalizli azid–alkin siklokatılması (CuAAC) ve nitroksit radikal eşleşmesi (NRC) tepkimelerini içeren üçlü bir klik kombinasyonunun kullanıldığı basit bir sentetik yol sunulmuştur. Üçüncü çalışmada, ana gövdesinde epoksi grupları barındıran poli(okzanorbornen)'in (epoksilenmiş-PONB30) sentezi ve amin, azid ve tiyoller gibi nükleofillerle halka-açılma tepkimeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of multiple click reaction strategy is employed for design and synthesis of well-defined complex macromolecular structure as well as multifunctionalization of well-defined polymers. The definition of 'multiple click reaction strategy" is strictly based on the combination of at least two chemically and mechanistically different click reactions. In this thesis, we present three different examples of the usage of multiple click reaction strategy to obtain well-defined macromolecular structures. In the first study, well-defined linear furan-protected maleimide-terminated poly(ethylene glycol) (PEG-MI), tetramethylpiperidine-1-oxyl-terminated poly(ε-caprolactone) (PCL-TEMPO), and azide-terminated polystyrene (PS-N3) or -poly(N-butyl oxanorbornene imide) (PONB-N3) were ligated to an orthogonally functionalized core in a two-step reaction mode through triple click reactions. In the second study, we report a simple and universal synthetic pathway covering triple click reactions, Diels–Alder, copper-catalyzed azide–alkyne cycloaddition (CuAAC), and nitroxide radical coupling (NRC), to prepare well-defined graft copolymers with V-shaped side chains. In the third study, we report the synthesis of poly(oxanorbornene imide) (PONB) with internal epoxy groups (epoxidized-PONB30) and its ring-opening reactions with various nucleophiles, such as amine, azide, and thiols.