Yeni Türk bürokrasisi kültürü
The new Turkish bureaucratic culture
- Tez No: 358611
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı Yeni Türk Bürokrasisi Kültürü'nün güncel özelliklerini ortaya koymak ve 1990'lı yıllar Türk Bürokratik Kültürü ile günümüz bürokrasisi kültürünü kıyaslamaktır. Çalışmada bürokrat ifadesinden Türk kamu yönetiminin yürütme tarafında görev alan, atanmış, üst düzey kamu yöneticileri kastedilmektedir. Dolayısıyla çalışmanın konusunu bu bürokratların birlikte oluşturdukları kültür ve bu kültürdeki değişim oluşturmaktadır. Bürokratik kültürü oluşturan faktörler ve bu kültürde yaşanan değişimin nedenleri çalışmanın kapsamı dışındadır. Yeni Türk Bürokrasisi Kültürü'nü tespit etmek ve geçmişle kıyaslamasını yapmak için Şükrü Özen'in 1996 yılında yayınlanan“Bürokratik Kültür 1- Yönetsel Değerlerin Toplumsal Temelleri”adlı çalışmasındaki anket sorularından yararlandık. Buna göre günümüz bürokratları orta düzeyin biraz altında yetkeci, orta düzeyde benmerkezci, orta düzeyde pragmatist ve yüksek düzeyde adanmacı eğilimlere sahip çıkmıştır. 1990'ların bürokratlarıyla kıyaslandığında ise günümüz bürokratlarının yetkeci ve benmerkezci eğilimlerinde artış olmuş, pragmatist ve adanmacı eğilimlerinde ise kayda değer bir değişim yaşanmamıştır. Anahtar Sözcükler 1. Bürokrasi 2. Örgüt Kültürü 3. Bürokratik Kültür 4. Yeni Kamu Yönetimi 5. Kültürel Değişim
Özet (Çeviri)
This study aims to present the contemporary characteristics of the New Turkish Bureaucratic Culture and compare it with the 1990's Turkish Bureaucratic Culture. The term bureaucrat means in this study who is appointed and works as the high status official in the executive branch of Turkish administrative system. Thus, the culture that is determined by these bureaucrats and the shift of this culture form the main idea of this study. The factors that form this bureaucratic culture and the reasons of the shift in this culture are excluded in this study. I benefited from the study of Şükrü ÖZEN's published as“Bureaucratic Culture 1- Societal Basis of Administrative Values”to determine the new Turkish Bureaucratic Culture and compare this culture with the past. According to my study, today's Turkish bureaucrats have tendency to be authoritarian slightly less than medium level, egocentric at the medium level, pragmatist at the medium level and committed at the high level. When we compare them with the 1990's bureaucrats, we see increase in authoritarian and egocentric tendencies but there is not any important change in the pragmatist and committed tendencies. Key Words 1. Bureaucracy 2. Organization Culture 3. Bureaucratic Culture 4. New Public Management 5. Culturel Change