Sosyal sigortalarda işveren yükümlülükleri
Employer obligations in social insurances
- Tez No: 465614
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sosyal sigortalar, çalışma hayatının direği olan çalışanların emeklerini ve geleceklerini güvence altına alan temel hukuk dallarındandır. Sosyal sigortalar ile amaçlanan hedeflere ulaşılabilmesi için ise işverenlerin üzerlerine yüklenen yükümlülükleri tam olarak yerine getirmesi mutlak önem arz etmektedir. İşverenlere yüklenen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumu için de çeşitli yaptırımlar öngörülerek sosyal sigortalar sisteminin işleyerek çalışanların mağdur edilmesinin engellenmesine çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı sosyal sigortalarda işverenlere yüklenen yükümlülükleri incelemek ve sosyal sigortalar ile amaçlanan hedeflere ulaşılabilmesi için önemini ortaya koymaktır. Anahtar Sözcükler : Sosyal sigortalar, işveren yükümlülükleri
Özet (Çeviri)
Social insurances law is one of the principle laws which secures employees' labor and future, whom are the backbones of the business life. In order to reach subject of social insurances, it is of capital importance that employers to fulfil their obligations on related matters. In addition to employers' obligations, various sanctions have been regulated for employers' nonfulfillment in order to prevent damnification of employees. The aim of this study is to examine the employers' obligations in social insurances and present their importance in reaching subject of social insurances. Keywords : Social insurances, employer obligations