İşverenin mali mevzuattan doğan yükümlülükleri
Liabilities of employer arising from financial legislation
- Tez No: 133795
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
116 ÖZET Mali yükümlülük kavramı, kamusal egemenliğe dayalı getirilebilecek tüm mali içerikli yükümlülükleri kapsamaktadır. Mali yükümlülükler, kamu giderlerinin karşılanmasını amaçlar. En belirgin özellikleri, kamu gücüne dayanması ve zora dayalı olmasıdır. Ödeyenin özel bir fayda sağlayıp sağlamadığına bakılmaz. Bu mali yükümlülüklerin muhataplarından biri de işverenlerdir. Ayrıca, işveren vekilleri ve alt işverenler de bazı mali yükümlülüklerden sorumludurlar. Bu mali yükümlülükler, keyfi olarak konulamaz ancak; mali mevzuatta düzenlenen mali yükümlülükler, tüm bireyler, dolayısıyla işverenlerce de yerine getirilmelidir. İşverenlerin mali yükümlülüklerinden ilki, ücret ödeme işleminden doğan gelir vergisini kesip yükümlü adına vergi dairesine yatırmaktır. İşveren, hizmet erbabına ödenen ücretlerle Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesine göre ücret sayılan ödemelerden, Kanunun 103 ve 104. maddelerindeki tarife ve esaslara uygun olarak vergi kesintisi yapmak zorundadır. İşveren, vergi kesintisini yaparken, bir muhtasar beyanname doldurup ilgili vergi dairesine verir. İşveren, ücretlerden, ayrıca damga vergisini de kesmek zorundadır. Damga vergisi, pul yapıştırılmak, basılı damga konulması, makbuz verilmesi veya istihkaktan kesinti suretiyle ödenebilir. İşverenlerin en önemli yükümlülüklerinden biri de, sigortalının primlerini Sosyal Sigortalar Kurumuna ödemektir. İşçinin ücretinden, işçi ve işveren sigorta prim payları kesilir ve işveren tarafından Sosyal Sigortalar Kurumuna yatırılır. Bunu yaparken de çeşitli prim belgelerini de Sosyal Sigortalar Kurumuna vermek zorundadır. İşverenin, işçinin işini iyi yapmasından dolayı memnuniyeti göstermek için yaptığı ödeme olan ikramiyelerden bir kısmının kanunen ödenmesi zorunludur. 6772 sayılı Kanun uyarınca, kamu kesiminde çalışan tüm işçilere117 her yıl için Ver aylık istihkakları tutarında ilave ödeme yapılır. Ek ödeme miktarı işçinin temel ücreti üzerinden hesaplanır. Bunun dışında, 5953 sayılı Kanun da basın işçilerine her hizmet yılı sonunda en az 1'er aylık ücret tutarında ikramiye verilmesini zorunlu kılmıştır. İşverenlere, işveren vekillerine ve alt işverenlere yüklenen bu mali yükümlülükler yerine getirilmezse, bu kişiler, çeşitli yaptırımlarla karşılaşırlar. Bu yaptırımlar hukuki veya cezai olabilmektedir. Ancak, ülkemizin ekonomik koşulları, kayıt dışı istihdamı teşvik ettiğinden bu yaptırımlar yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT The concept of financial obligation includes all obligations of a financial context that could be accrued based on public dominance. Financial obligations aim at the coverage of public expenses. Its characteristic features are its reliance of public power and its force-oriented nature. Whether or not the payer gets any particular benefits is irrelevant. Employers are among those addressed by such financial obligations. Besides, representatives of the employer and sub-employers are also in charge of some financial obligations. These financial obligations may not be arbitrarily implemented; however financial obligations arranged in financial regulations may be carried out by all individuals, therefore by the employers. First financial liability of the employer is to deduct the income tax incurred by payment of salaries and pay in such amount to the tax office on behalf of the taxpayer. The employer, as per are obliged to make tax deductions from payments made to service experts and from payments made in accordance with article 61 of the Law on Income Tax parallel to the tariff and principles stipulated in articles 103 and 104 of the Law. When making tax deductions, the employer will complete a monthly tax statement and delivers the same to the tax office in question. The employer is also obliged to deduct stamp duty from salaries. One can pay stamp duty by affixing stamps, affixing a printed stamp, producing a receipt or deducting from deserving. One of the most important obligations of employers is to pay the insurance premiums of insured personnel to the Social Security Department. Employee and employer premium shares will be deducted from the employee's salary and paid in to the Social Security Department. When doing this, the employer is obliged to deliver some premium documentation to the Social Security Department.119 Payment of some of the bonuses, which are payments made to show that the employer is satisfied by the good work done by the employee, is legally imperative. As per the Law no 6772, all employees in the public sector will be made a payment equal to 1 -month of their deserving for each year. Additional payment amount will be calculated over the employee's base salary. Besides, payment of equivalent to 1 month's salary to media employees at the end of every service year has been made imperative by Law no 5953. If these financial obligations charged on the employers, employer's agents and sub-employees are not complied with, these people will face some sanctions. These sanctions may be legal or penal. However, since our country's economical conditions encourage unofficial employment, such sanctions are insufficient.