Hidrolik sistemlerde konum ve hız kontrolu
Control of a hydraulic system
  1. Tez No: 46568
  2. Yazar: MUSTAFA RESA BECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hidrolik sistemlerin, endüstrinin birçok alanında kullanıldığı bilinmektedir. Çağımızda, baş döndürücü bir hızla gelişen bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinin de bu alana ilgisi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, dört yollu üç konumlu yön denetim valfi ve hidrolik silindirden oluşan sistemin matematik modeli kurularak bilgisayarda simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk bölümde sistem üzerine genel bilgiler verilerek bu konuda daha önce yapılan bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde sistemin özellikleri ve oluşturan elemanlar tanıtılarak karakteristikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, matematik model oluşturularak boyut analizi yapılmış, sistemin simülasyonu gerçekleştirilerek açık çevrim davranışları elde edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise değişik algoritmaların uygulanmasıyla hidrolik sistemin konum ve hız kontrolü sağlanmıştır. Sırasıyla PD etkili sürekli kontrol, ivme geri beslemeli kontrol ve ikili kontrol algoritmalarının kullanılması sonucu konum kontrolü gerçekleştirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca, esneklik modülünün simülasyon programı tarafından gerçek değerine yakın olarak hesaplandığı elastik bir sistemin, PD etkili sürekli kontrol algoritmasıyla konum kontrolü gerçekleştirilmiştir. Hız kontrolunda ise PI etkili kontrol algoritması esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONTROL of A HYDRAULIC SYSTEM in this thesis, variant control algorithms are studied to control the position of a hydraulic system. This system is described as a cylinder and four port underlapped valve, moving a mass (Figüre L). PePSPeXAı ı__ı]ııfın ry FVy \jj *UJQ4 BfeTy ^ n l,r*. TT U © jj (D//////// Figüre l. A hydraulic valve-cylinder mechanism. While studying, the mathematic model that derived from system variables and parameters, is simulated by numerical integration programme Runge Kutta IV, as using Turbo C programming language. Before deriving the mathematical model, we considered about the effective factors on the system dynamics. Compressibility of a fluid is a leading factor for the system. Effective bulk modulus (Pe) is a measure of the compressibility of a fluid and is inevitably required to calculate hydraulic undamped natural frequencies in a system. Bulk Modulus is contrary of the compressibility which increasing the value causes increasing stiffness of the fluid. The basic definition of fluid bulk modulus by considering the compression of a fluid initially at atmospheric pressure and volume Vı to a new value V2 at pressure P bulk modulus Pe defined by the following expression: viiiÖZET Hidrolik sistemlerin, endüstrinin birçok alanında kullanıldığı bilinmektedir. Çağımızda, baş döndürücü bir hızla gelişen bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinin de bu alana ilgisi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, dört yollu üç konumlu yön denetim valfi ve hidrolik silindirden oluşan sistemin matematik modeli kurularak bilgisayarda simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk bölümde sistem üzerine genel bilgiler verilerek bu konuda daha önce yapılan bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde sistemin özellikleri ve oluşturan elemanlar tanıtılarak karakteristikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, matematik model oluşturularak boyut analizi yapılmış, sistemin simülasyonu gerçekleştirilerek açık çevrim davranışları elde edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise değişik algoritmaların uygulanmasıyla hidrolik sistemin konum ve hız kontrolü sağlanmıştır. Sırasıyla PD etkili sürekli kontrol, ivme geri beslemeli kontrol ve ikili kontrol algoritmalarının kullanılması sonucu konum kontrolü gerçekleştirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca, esneklik modülünün simülasyon programı tarafından gerçek değerine yakın olarak hesaplandığı elastik bir sistemin, PD etkili sürekli kontrol algoritmasıyla konum kontrolü gerçekleştirilmiştir. Hız kontrolunda ise PI etkili kontrol algoritması esas alınmıştır.SUMMARY CONTROL of A HYDRAULIC SYSTEM in this thesis, variant control algorithms are studied to control the position of a hydraulic system. This system is described as a cylinder and four port underlapped valve, moving a mass (Figüre L). PePSPeXAı ı__ı]ııfın ry FVy \jj *UJQ4 BfeTy ^ n l,r*. TT U © jj (D//////// Figüre l. A hydraulic valve-cylinder mechanism. While studying, the mathematic model that derived from system variables and parameters, is simulated by numerical integration programme Runge Kutta IV, as using Turbo C programming language. Before deriving the mathematical model, we considered about the effective factors on the system dynamics. Compressibility of a fluid is a leading factor for the system. Effective bulk modulus (Pe) is a measure of the compressibility of a fluid and is inevitably required to calculate hydraulic undamped natural frequencies in a system. Bulk Modulus is contrary of the compressibility which increasing the value causes increasing stiffness of the fluid. The basic definition of fluid bulk modulus by considering the compression of a fluid initially at atmospheric pressure and volume Vı to a new value V2 at pressure P bulk modulus Pe defined by the following expression: viiiÖZET Hidrolik sistemlerin, endüstrinin birçok alanında kullanıldığı bilinmektedir. Çağımızda, baş döndürücü bir hızla gelişen bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinin de bu alana ilgisi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, dört yollu üç konumlu yön denetim valfi ve hidrolik silindirden oluşan sistemin matematik modeli kurularak bilgisayarda simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk bölümde sistem üzerine genel bilgiler verilerek bu konuda daha önce yapılan bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde sistemin özellikleri ve oluşturan elemanlar tanıtılarak karakteristikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, matematik model oluşturularak boyut analizi yapılmış, sistemin simülasyonu gerçekleştirilerek açık çevrim davranışları elde edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise değişik algoritmaların uygulanmasıyla hidrolik sistemin konum ve hız kontrolü sağlanmıştır. Sırasıyla PD etkili sürekli kontrol, ivme geri beslemeli kontrol ve ikili kontrol algoritmalarının kullanılması sonucu konum kontrolü gerçekleştirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca, esneklik modülünün simülasyon programı tarafından gerçek değerine yakın olarak hesaplandığı elastik bir sistemin, PD etkili sürekli kontrol algoritmasıyla konum kontrolü gerçekleştirilmiştir. Hız kontrolunda ise PI etkili kontrol algoritması esas alınmıştır.SUMMARY CONTROL of A HYDRAULIC SYSTEM in this thesis, variant control algorithms are studied to control the position of a hydraulic system. This system is described as a cylinder and four port underlapped valve, moving a mass (Figüre L). PePSPeXAı ı__ı]ııfın ry FVy \jj *UJQ4 BfeTy ^ n l,r*. TT U © jj (D//////// Figüre l. A hydraulic valve-cylinder mechanism. While studying, the mathematic model that derived from system variables and parameters, is simulated by numerical integration programme Runge Kutta IV, as using Turbo C programming language. Before deriving the mathematical model, we considered about the effective factors on the system dynamics. Compressibility of a fluid is a leading factor for the system. Effective bulk modulus (Pe) is a measure of the compressibility of a fluid and is inevitably required to calculate hydraulic undamped natural frequencies in a system. Bulk Modulus is contrary of the compressibility which increasing the value causes increasing stiffness of the fluid. The basic definition of fluid bulk modulus by considering the compression of a fluid initially at atmospheric pressure and volume Vı to a new value V2 at pressure P bulk modulus Pe defined by the following expression: viiiÖZET Hidrolik sistemlerin, endüstrinin birçok alanında kullanıldığı bilinmektedir. Çağımızda, baş döndürücü bir hızla gelişen bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinin de bu alana ilgisi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, dört yollu üç konumlu yön denetim valfi ve hidrolik silindirden oluşan sistemin matematik modeli kurularak bilgisayarda simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk bölümde sistem üzerine genel bilgiler verilerek bu konuda daha önce yapılan bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde sistemin özellikleri ve oluşturan elemanlar tanıtılarak karakteristikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, matematik model oluşturularak boyut analizi yapılmış, sistemin simülasyonu gerçekleştirilerek açık çevrim davranışları elde edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise değişik algoritmaların uygulanmasıyla hidrolik sistemin konum ve hız kontrolü sağlanmıştır. Sırasıyla PD etkili sürekli kontrol, ivme geri beslemeli kontrol ve ikili kontrol algoritmalarının kullanılması sonucu konum kontrolü gerçekleştirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca, esneklik modülünün simülasyon programı tarafından gerçek değerine yakın olarak hesaplandığı elastik bir sistemin, PD etkili sürekli kontrol algoritmasıyla konum kontrolü gerçekleştirilmiştir. Hız kontrolunda ise PI etkili kontrol algoritması esas alınmıştır.SUMMARY CONTROL of A HYDRAULIC SYSTEM in this thesis, variant control algorithms are studied to control the position of a hydraulic system. This system is described as a cylinder and four port underlapped valve, moving a mass (Figüre L). PePSPeXAı ı__ı]ııfın ry FVy \jj *UJQ4 BfeTy ^ n l,r*. TT U © jj (D//////// Figüre l. A hydraulic valve-cylinder mechanism. While studying, the mathematic model that derived from system variables and parameters, is simulated by numerical integration programme Runge Kutta IV, as using Turbo C programming language. Before deriving the mathematical model, we considered about the effective factors on the system dynamics. Compressibility of a fluid is a leading factor for the system. Effective bulk modulus (Pe) is a measure of the compressibility of a fluid and is inevitably required to calculate hydraulic undamped natural frequencies in a system. Bulk Modulus is contrary of the compressibility which increasing the value causes increasing stiffness of the fluid. The basic definition of fluid bulk modulus by considering the compression of a fluid initially at atmospheric pressure and volume Vı to a new value V2 at pressure P bulk modulus Pe defined by the following expression: viiiÖZET Hidrolik sistemlerin, endüstrinin birçok alanında kullanıldığı bilinmektedir. Çağımızda, baş döndürücü bir hızla gelişen bilgisayar destekli otomasyon sistemlerinin de bu alana ilgisi kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez çalışmasında, dört yollu üç konumlu yön denetim valfi ve hidrolik silindirden oluşan sistemin matematik modeli kurularak bilgisayarda simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ilk bölümde sistem üzerine genel bilgiler verilerek bu konuda daha önce yapılan bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde sistemin özellikleri ve oluşturan elemanlar tanıtılarak karakteristikleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, matematik model oluşturularak boyut analizi yapılmış, sistemin simülasyonu gerçekleştirilerek açık çevrim davranışları elde edilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde ise değişik algoritmaların uygulanmasıyla hidrolik sistemin konum ve hız kontrolü sağlanmıştır. Sırasıyla PD etkili sürekli kontrol, ivme geri beslemeli kontrol ve ikili kontrol algoritmalarının kullanılması sonucu konum kontrolü gerçekleştirilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca, esneklik modülünün simülasyon programı tarafından gerçek değerine yakın olarak hesaplandığı elastik bir sistemin, PD etkili sürekli kontrol algoritmasıyla konum kontrolü gerçekleştirilmiştir. Hız kontrolunda ise PI etkili kontrol algoritması esas alınmıştır.