Etoksile fenol ve alkol/seryum redoks sistemi ile akrilonitril polimerleşmesi
  1. Tez No: 46569
  2. Yazar: NURTEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, etoksfl nonil fenol ve etokale yağ alkolü / Ce(IV) redoks reaksiyonundan yararlanarak akrilonîtrilin (AN) homopolimerleşmesi incelenmiştir. Etoksile nonil fenol / Ce(lV) redoks sistemi ile seryum, monomer, etoksile nonil fenol miktarı ve etoksile nonil fenol cinsinin polimer verimine ve molekül ağırlığına etkisi incelenmiştir. Etoksile nonil fenol / KMn04 redoks sistemi iîe AN polimerleşmesi çalışılmış, fakat ürün elde edilememiştir. Etoksile nonil fenol 16 /Ce(lV) redoks sisteminde zincir transfercisi kullanılarak polimer zincirinin uzunluğu düşürülmüştür. Alkil poliglikd eter / Ce(IV) sistemi ite redoks poEmerleşme sonucu poliakrilonitril (PAN) elde edilmiştir. Ayrıca 4,4'-azo-bis(4-siyonopentanoik asit klorür) (ACPC) esterinin termal ayrışması ile oluşan radikaller AN'B polimerleştirmiştir. Redoks ve radikal polimerleşmeleri ile aym ürün elde edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY POLYMERIZATION OF ACRYLONITRILE WITH ETHOXY PHENOL AND ALCOHOL / Ce(IV) REDOX SYSTEM The redox reaction between Cerium Amonium Nitrate and an organic reducing compound has been used for initiation of vinyl polymerization. In this polymerization system; Ce(IV) is reduced to Ce(III) by reducing compound which forms a radical. This radical initiates polymerization of vinyl monomer. The redox reaction, initiation and vinyl polymerization may be written as follows. Initiation Ce(!V)*HL- >Ce(!II)*H% L L-CH2=CH- »L-CH;-CH* CN CN Propagation L-CH2-CH ?nCH2 = CH-^L(-CH2CH-)nCH2-CH ' CN CN CN CN Termination Growing polymer radical can be terminated by linear termination or mutual termination reactions. Termination by Ce(IV) is also possible. t(-CH-CH-)nCUCH“*Ce(lv)-*G*n) ? FWymer. CN CN L (-CH2CH-^CH2CH-* L(-CH CH-LCHjCH”> CN CN CM CN Combination L(-CÜÇH-L,KHCHr)n