Kompozisyonda bütünlük ilkesi bağlamında fon-form ilişkisi
The relation between background and form within the completeness concept in composition
  1. Tez No: 465831
  2. Yazar: ZEYNEP BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanoğlu geçmişten günümüze doğayı anlama çabasını, farklı disiplinlerde farklı yöntemler kullanarak sürdürmektedir. En temel anlamıyla ele alındığında bu disiplinlerden felsefe, kavramlar üzerinden yol alırken, pozitif bilimler nesnel gerçekliği anlamaya çalışmaktadır. Günümüze kadar, bunlardan farklı bir yol izleyen sanat ise nesnenin görünüşü üzerinden sanatçının iç dünyasını yansıtmaya çalışmaktadır. Birbirinden farklı yöntemleri olan ancak aynı amaç doğrultusunda yürüyen bu disiplinler, ortak kavramları kendi dilleri doğrultusunda kullanarak doğayı anlama ve tanımlama yönünde çaba göstermektedirler. Bu tez çalışmasında, kullanılan ortak kavramların, her disiplinin kendi içinde ele alınış biçimleri irdelenerek birbirileri ile örtüşen ve çelişen noktaları tartışılacaktır. Ayrıca bahsi geçen disiplinler arasında bir ortaklık kurmaya çalışılacaktır. Bu çabanın neticesinde, tam bir sonuca varabilme güçlüğünün bilincinde olarak, en azından bu girişimden dolayı ileriye yönelik bir farkındalık yaratılacağı umulmaktadır. Bu araştırmanın neticesinde de, bu bilgilerin toplamından resim sanatı için 'yeni bir oluşum değeri tanımlanabilir mi?' sorusuna yanıt aranacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Gestalt, revize gestalt, yeni yorum gestalt, fizik, felsefe,bütünlük, algı, kompozisyon, boşluk, alan, espas, mekan, şekil, zemin.
Özet (Çeviri)
Human being since its existence is trying to understand the nature via different disciplines using different methods. At a basic level philosophy finds its ground on concepts. On one hand, natural sciences foot on the firm realities. On the other hand, up to now Arts expresses the inner World of an artist processing the observed realism. Albeit, using different languages all these disciplines try to understand and describe nature, targeting the very same result: understanding nature. In this thesis we would like to discusses the overlapping and contradicting concepts within these disciplines in their framework. Knowing the difficulties, we hope that a new path will be paved. Finally, we will investigate the answer the question, whether a new definition in Art painting can be defined or not try.