Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun resimlerinin ve şiirlerinin göstergebilim ilişkisi bağlamında incelenmesi ve temel eğitim ile ilişkilendirilmesi
A study of Bedri Rahmi Eyüboğlu's paintings and poems i̇n the context of semiology and i̇ts connection to basic education
- Tez No: 465830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada Türk resim sanatında önemli bir yere sahip olan Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun resimlerinde ve şiirlerinde bulunan imge, işaret ve semboller göstergebilim analiz yöntemiyle incelenmeye çalışılmıştır. Sanatçı eserlerinde yer verdiği yerel motiflerin anlamlarını kapalı bir şekilde kullanmakta ve motifler artık kendi örüntülerinin dışında başka biçim ve renklerle kompoze edilmektedir. Ayrıca sanatçının ürettiği modern resim kompozisyonları ile temel eğitim disiplini arasında da bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde amaç, önem ve yönteme ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde göstergebilim terimleri ve temel kavramlar ele alınmıştır. Sonuç bölümüne kadar olan kısımda ise Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şair ve ressamlığı, sanatçının eserlerine yön veren etkenler, resim ve şiirlerindeki göstergelerin ve örnek olarak seçilen şiir ve resimlerin göstergebilim analiz yöntemi ile incelenmesine çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun eser üretmedeki anlayış ve yöntemiyle birlikte sanatçının söylem düzlemi ile örneklem düzlemi arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sembol, Göstergebilim, Modern Resim, Temel Eğitim.
Özet (Çeviri)
This study tries to analyzed images, signs and symbols found in the paintings and poems of Bedri Rahmi Eyuboglu, who has an important place in Turkish painting art by the method of semiology. The artist uses the meanings of the local motifs his work implicitly and the motifs are composed in forms and colors other than their own patterns. Moreover, it is tried to connect between the modern painting compositions produced by the artist and the basic education discipline. Some information about the purpose, the importance and the method of this study is provided in the introduction chapter. In the second part, the terms of semiology and basic concepts are discussed. In the section before the conclusion, Bedri Rahmi Eyüboğlu's poetry and painting, the factors that direct his works and the examination of the signs in his poems and paintings is tired to analyzed. In addition, it is tried to examined the poems and paintings chosen as examples with the methodology of semiology. In the conclusion section, the relationship between the discourse platform of the artist and the paradigm platform is tried to revealed by means of his understanding and method of producing works. Key Words; Bedri Rahmi Eyuboglu, Symbol, Semiology, Modern Painting, Basic Education.