Dest pêkêk je bo nasandina zanesta ziman
Bilim dili bilimi ilk
- Tez No: 465884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Öncelikle ifade edeyim ki elinizin altında bu araştırma çok geniş ve kapsamlı bir araştırma konusudur. Bu nedenle bu araştırma her araştırıcının dil ve edebiyat alanında ihtiyaç duyacağı genel ve özel bilgileri ihtiva etmektedir. Bu araştırma neticesinde çok önemli ve derinlikli başlıkları öne çıkarmak suretiyle işlemeyi amaçladık. Birinci bölümde Dilbilim açısından dilin tarihçesi ile alakalı dil tarihi serüveni bağlamında konuya başladık. Diğer taraftan coğrafi alanlarda dil etkileşimleri konusunu farklı bakış açılarıyla izah ettik. Dilbiliminin başlangıç tarihçesini izahtan sonra ünlü Fransız dilci Ferdinand'ın çok değerli bilimsel açıdan dil tarihi üzerindeki araştırmalarına değinilecektir. İkinci bölümde Dilin önemi özellik açısından değerlendirilmesi dilin gelişim süreçleri dil öğreniminin ehemmiyeti ve öğrenme yolları konularında genel bilgiler verilecektir. Üçüncü bölümde ise ki son bölümü oluşturmaktadır. Kürt dilinin geçirdiği yüzyıllık süreçle birlikte dilin pratize edilme imkanları üzerinde durulmuş toplumsal kurallarında etkin olduğu dil lehçelerinin oluşumu ve farklı ağız teleffuzlarının dil üzerindeki etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Öte yandan dilbilim alanında meşhur olan kütüphanelerle alakalı bilgiler verilmiş Örnek olarak prag'daki milli kütüphane ile birlikte nwam çomsikîve tarafından dil tarihçesi alanındaki hizmetlerine değinilmiş dil alanında ciddi hizmet ve çalışma örnekleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research it will discusses as the following: At the beginning of this research , which is front of you it shows an interesting production which are extension and potentiality of the language . that identifies a language in general this research is also another try of the content. It would be for every students particularly who is in a high level, it has a special important in the department of introduction of language. In this research will gets familiar of the three main parts each of them including different parts and shapes of language . First section we will sees the framework of important of language , and introduction of language in the early stage of language which started in many different geography from different nations. In history introduction of language from many different nations have interpreted . they have a huge effect on the language and introduction of langue ,such as Indian, Arab….etc. These effects have continued until mid-century and started France industrial revaluation . In the 18th and 19th century it has continued at the same method until late of 19th century and early 20th .century. who Ferdinand de Saussure is appeared as a linguist of the world who called the father of linguistic . which also calls as new stage of linguistic. In the second section will gets familiar with many fields of language , crucial of introduction of language and features of language which themselves consist many subjects. Each of them identify functions and roles of language. All of them are relative which is complement each other, at the begin of this section will notices what are those features that language has and develops and the cause of expansion and progretion. In the third section which identified as a last part of this research who practices and explains of the previous parts of the production which identifies roles and functions of the language in the previous stags until new testament. In this section it has identified theory of language and types of the introduction of language . such as theory of introduction of language, history , description…etc. And type of linguistic as essence of language and completely grammar of language which identified such as phonetics , morphology , syntax and semantic. Then, many schools have taken a great role to development of linguistic such as Ferdinand de Saussure Kuban hat ,Brat. Ant school of the linguistic of London . In the end of this research will interprets the most important revolution of language in a new testament, from Name Chomsky . it's likely to mention that this research continues currently which is the most significant of subject of science of language and literature of the all university .