Binyata 'Struktûra'bûyerê di romana Êvara Perwaneyê ya Bextiyar Elî de
Bextiyar Elî'nin Êvara Perwaneyê romanın da olayın kaynağı
  1. Tez No: 465883
  2. Yazar: NAWSHIRWAN TAWFEEQ RAOF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma bir kuramsal iki pratik olmak üzere üç ana başlıktan oluşmaktadır:Kuramsal bir bölüm olan ilk bölümde olayla ile ilgili tanımlar;araştırmacı ve eleştirmenlerin başlıca görüşlerine yer verildi.Bu bölümü de üç alt başlık altında değerlendirdik.Kuramsal bir bölüm olan ilk alt bölümde roman ile ilgili terim,tanım ve kısa bir tanıtıma yer verildi.Ayrıca olay hakkındaki başlıca tanımlara açıklayıcı metinlerde yer verildi ve olayın önemi vurgulandı. İkinci alt bölümde olaylar ile ilgili kavramlar ve bu türün gelişimini değerlendirdik.En son üçüncü alt bölümde romandaki edebi olayların önemini vurguladık ve ayrıca romandaki olay ile tarihsel metindeki olay arasındaki olay çeşidi üzerinde duruldu. Pratiksel bir bölüm olan ikinci bölümde olay ile yer,zaman ve karakter gibi öğelerin ilişkisi üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde çalışmanın çerçevesi ele alınmış ve olayın en önemli dört unsuru (çerçeve,takipçi,asimilasyon,denge) belirtilmiş ki romanda bu dört unsur örneklerle verilmiş.
Özet (Çeviri)
First of all, the novel as a genre is one of the most significant subjects that researchers and literary critics are focused on. Further, genres of novels also include literary and critical thinking aspects. It can be stated all the other genres in literary works can be seen in novels in this era. Also, one of the main reasons to conduct this study is to have the more concern of this subject in Kurdish literature. More importantly, novel in Kurdish literature can be seen as a new literary work to the other genres but according to the nature of Kurdish literature, all basic rules can be found in it properly. However, it can be mentioned those who have the ability to work on and study in this genre are not quite enough especially study in“genre of events in Kurdish novels”. Moreover, it can be seen event as one of the most important components in written novels and it has a great role to shape and form the personality of the characters and making the struggles in the novels properly, even though, in written texts, event has a significant role to make a differentiation amongst the novels. On the other hand, event can have related to the other components of novels such as (character, time, place), those components can be included in a novel and cannot be separated. Furthermore, this study is conducted to analyze and show the literary events of the novel (Parwan's Evening) by Kurdish novelist Bakhtyar Ali. This novel (Parwan's Evening) is one of the most popular novels by the well-known Kurdish novelist Bakhtyar Ali and nowadays he is a famous writer and novelist amongst the Kurdish novelists and writers. Further, his novels and other literary texts have been translated into different Kurdish dialects and published from the other four Kurdish parts especially in the north of Kurdistan. This novel (Parwan's Evening) has been translated into many international languages as well. However, some other studies have been conducted about making events in Kurdish novels. The other studies have just concerned about events as one of the components of novels and stories but this study has found that novel is an event and it can be stated that all the other components can be found by making a series of events in a novel. Also, the difference between this study and the others is that this study is an independent topic about making events and practicing in Bakhtyar Ali's only novel in order to work on deeply and precisely. If this study has taken all the others novels of the author, it will not be a proper study and it will be time-consuming. This study has been conducted scientifically based on practicing the Russian formalists' division for the components of events in novel. Moreover, the purpose of this study is to find out the forms of the events the Kurdish novels are based on. In this study, a critical and analyses rules have been carried out and finally the roles of making different events have been used in written texts. This study consists of three chapters, a theory and two practical chapters. The first chapter is theory and the definitions, researchers' and critics viewpoints about genre of events are clarified. Also, this chapter is divided into three sub-sections. Further, the definitions and clarifying the concept of novel with the importance of genre of events are explained in the first section. However, in the second section, the concept of events and the development of this genre are presented. Finally, in the third section, the importance of literary events in a novel is reported and also presenting the genre of events between a novel and history texts are focused on. The second chapter is practical. In this chapter, the connections of genre of events with the other components such as (place, time and character) are presented. Lastly, some practical examples scientifically for the novel“Parwan's Evening'', are presented. The third chapter is also a practical chapter. In this chapter, the title of the study with the importance of the components of genre of events such as (circle, follower, assimilation and balance) are reported. Finally, the four above components are clearly presented in the novel. To begin with, the genre of events is one of the most crucial components in written novel because it collects all the other genres together in written literary texts. It is impossible to write a novel without creating a series of events. It is worth mentioning that Bakhtyar Ali is the well-known novelist amongst the Kurdish novelists. it can be stated that one cannot talk about Kurdish novel without mentioning his name or his literary works. Another important point is the popularity of his novel ”Parwan's Evening“ and it has been translated into many international languages such as (English, German, Arabic, Persian and French). It is crucial to have this study in the north of Kurdistan. Avesta printing and publishing house has translated ”Parwan's Evening“ into Kirmanji dialect. Bakhtyar Ali was not a popular name in the North of Kurdistan because of the language and different dialects but after translating this novel into Kirmanji and publishing his literary texts his name would be famous in Turkey and in the North of Kurdistan and his novel was the bestseller book as well. His second novel ”My Uncle Jamshid Khan: Whom the Wind Was Always Taking“ and his third novel ”Mansion of the Sad Birds“ have also been translated into Kirmanji. Dogan book printing and publishing house has taken permission from Avesta printing and publishing house to translate Parwan's Evening into Turkish and it will be expected to publish next year. In recent months his novel ”The Last Pomegranate of the World" has been translated into German and published in the libraries.