Vebêjin di navbera romana ''Navê min Sor e ''ya Orhan Pamuk û ''Mîrnameya'' Can dost e
Pamuk'taki anlatım Benim Adım Kırmızı ve Jan Dost'un Mirnami si
- Tez No: 465885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Roman birçok bileşen ve özelliklerden oluşur. Bu araştırma alanını genişletiyor. Bu bileşenlerin her biri, rinözellikleri ve teknikleri ayrı ayrı araştırılabilir. Araştırmamızın başlığı şu şekildedir: (Orhan Pamuk'iun Benim Adm Krmm Zomani ile Can Dostiun Mirnameroman ninin anlatm Sanat aellndm Karnht tri lmaji).Orhan Pamuk ünlü bir Türk romancıdır ve 1952'de İstanbul'dan doğmuştur. Ünlü pek çok romanı vardır. Jan Dost da Kürt romancıdır ve 1965'te Kobane'de doğmuştur. Bazı önemli romanları vardır. Araştırmamızda pratik ve teorik olarak iki romanı karşılaştırma yapıyoruz. Yeni görün tarihi ve bu önemi. Genel olarak anlatı sanatını bir teori biçiminde tanımladık ve analiz ettik ve iki romanda uyguluyoruz. Teorik olarak, çok seslilik kavramını, biçimini, estetiğini ve geçmişini tespit ettik. Ayrıca, mitoloji, folklor, tarih ve fantezi gibi bir roman için zenginleşme kaynağı olabilecek diğer konulara ışık tuttuk. İki romanın olayları birbirine benzemektedir. Tarihsel bir bakış açısıyla birbirlerine benziyorlar. Romanların temel olayları yetkilileri, toplumu ve aydınları eleştiriyor. Anahtar Kehmder: Pamuk, Benim Adm Krmm Zomani, Jan Dost, Mirname
Özet (Çeviri)
Novel is consisted of many components and characteristics. That is extend the field of researching. Each of those components, characteristics and techniques can be researched separately. The title of our research is (Narrative in Pamuk's My Name is Red and Jan Dost's Mirnama). Orhan Pamuk is a famous Turkish novelist and he was born from Istanbul in 1952. He has many well-knowned novels. As well Jan Dost is a Kurdish novelist and he was born from Kobane in 1965. He has some important novels. In our research practically and theoretically we make a comparative between the two novels. As well the history of novel appearance and the importance of this genre in the world. In general we have defined and analyzed the art of narrative in a theory way and practicing on the two novels. We have theoretically identified the concept, form, aesthetics and history of polyphony. We have also shed light on other subjects that can become a source of enrichment for a novel, such as mythology, folklore, history and fantasy. The events of the two novels are similar to each other. They even resemble each other from a historical point of view. The core events of the novels criticize the authorities, society, and the intelligentsia. Keu Words: Pamuks', My Name is Red, Jan Dosts', Mirnama