Determinants of capital structure in energy sector: Evidence from borsa İstanbul
Enerji sektöründe sermaye yapısı belirleyicileri: Borsa İstanbul bulguları
  1. Tez No: 827996
  2. Yazar: BEYZA BAYRAKTAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİYE TUBA ŞAVLI İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Firmaların kurulması, gelişmesi ve faaliyetlerini sürdürmesi aşamalarında sermaye yapısının büyük önemi vardır. Literatürde çokça tartışılan kavramlardan biri olan sermaye yapısının belirlenmesi hem kar etme amacına sahip hem de varlıkları ve yükümlülükleri ile kendisini idame etmeye çalışan bir işletme için faydalı olacaktır. Benzer şekilde, eşit biçimde dünya üzerinde bulunmayan enerji kaynakları ile onların tükenme potansiyeli sebebiyle yenilenebilir enerji yatırımlarında gözlemlenen artış ve teknolojik gelişmelerle birlikte enerjiye olan bağımlılığın vazgeçilmez bir hale dönüşmesi enerji sektörünün yakından incelenmesini gerektirmektedir. Çalışmada 2014 ile 2021 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören 8 Enerji şirketinin sermaye yapısı değişkenleri panel veri yöntemi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenler firma, sektör ve ülke bazlı olarak kategorize edilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Analiz sonucunda, firma bazlı değişkenlerden varlık yapısı, büyüme fırsatları, karlılık ve likidite değişkenleri kaldıracı olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir; işletmenin büyüklüğü ve borç dışı vergi kalkanı ile bağımlı değişken arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Sektör bazlı değişkenlerden sektör bazında medyan borç oranı kaldıracı olumlu yönde etkilerken, sanayi üretim ve dağıtım endeksi ise kaldıracı olumsuz yönde etkilemektedir. Son olarak, ülke bazlı değişkenlerden GSYİH yıllık büyümesi değişkeni kaldıracı olumsuz yönde etkilerken, enflasyon ve vergi geliri ile bağımlı değişken arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Capital structure is of significant importance in the establishment, development, and operation of companies. Determining the capital structure, which is one of the concepts that is widely discussed in the literature, will be advantageous for a firm that has the purpose of making a profit and tries to maintain itself with its assets and liabilities. Similarly, the energy sector requires a close examination because of the increase in renewable energy investments due to energy resources that are not equally available in the world and the fact that dependence on energy has become indispensable with technological developments. In the study, the capital structure variables of 8 Energy companies traded in Borsa Istanbul between 2014 and 2021 were examined by panel data method. It is aimed to contribute to the literature by categorizing the independent variables on the basis of firm, sector and country. As a result of the analysis, it was determined that the firm-based variables tangibility, growth opportunities, profit and liquidity affect leverage negatively; no significant relationship was found between the size and non-debt tax shield and the dependent variable. Debt ratio median in industry which is one of the sector-based variables affects the leverage positively, while the industrial production and distribution index variable affects negatively. Finally, the annual growth of GDP which is one of the country-based variables negatively affects the leverage; no significant relationship was found between inflation and tax revenue and the dependent variable.