Katılım bankacılığında kaynak maliyeti ve fiyatlama ilişkisi
  1. Tez No: 465977
  2. Yazar: AHMET SALİH GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektöründe ve katılım bankacılığında kaynak maliyeti ve fiyatlama ilişkisi konusu araştırılmıştır. Bankacılık sektörü üzerinde makroekonomik koşulların ve yaşanan ekonomik krizler dolayısıyla bankacılık sektörü için yapılan mikro reformlar doğrultusunda bankacılık sektörü üzerine getirilen kamusal yükler ve zorunlu karşılık oranları (vergiler),bankaların kaynak maliyetlerini yükseltmektedir. Ancak alınan bu tedbirlerin finansal istikrara sağladığı katkı tartışılmaz bir gerçektir. Bankalar üzerinde oluşan bu kamusal baskı bankaların fiyatlama davranışlarını etkilemekte böylece bankaların kaynaklarını verimli bir şekilde kullanamamalarına neden olmaktadır. Bu da ekonomik büyümeye olumsuz etki etmekte, bankaların aracılık görevini etkin bir şekilde yerine getirememesine neden olmaktadır. Anahtar Kelimeler; Kaynak Maliyeti, Fiyatlama, Başabaş Analizi
Özet (Çeviri)
In this study, resource costs and pricing in the banking sector and banking was given to the issue of the relationship. Due to the economic crisis and macroeconomic conditions on the banking sector for the banking sector in line with the micro reforms of the banking sector and the public brought on loads and the required reserve ratio (taxes) the resource costs of banks increase. The contrubition of these measures to financial stability but it is an indisputable fact. Thus the public pressure that occurs on the pricing behavior of the banks affect the banks they cause to use resources efficiently. Of buddha economic growth and a negative impact on banks intermediation leads to fail to fulfill the task effectively. Keywords; İslamic Banking,Break Even Analysis,Cost and Pricing