Yeni iletişim teknolojileriyle algı yönetiminin Türk finans piyasaları üzerindeki rolü
The role on the Turkish financial markets with new communication technologies and permission management
- Tez No: 465976
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Algı, duyum organları aracılığı ile alınan uyarıların; yorumlandırma, anlamlandırma ve kavram haline dönüştürme süreci olarak nitelendirilmektedir. Algı yönetimi bahsedilen bu algı sürecinin ikinci evresinde gerçekleşmektedir. Duyu organları ile gelen uyarıcıların alınması sonrasında alınan bilgilerin analiz edilerek sınıflandırılma süreci de algı yönetimi olarak nitelendirilmektedir. Bu algı yönetimi olarak nitelendirilen süreç içerisinde algılanan bilgiler doğru bir şekilde sınıflandırılabileceği gibi yanlış şekilde de sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırma sürecinde bilgilerin algılanma şekilleri çok önemlidir. Bilgilerin yanlış bir şekilde algılanmasında uyaranların algılandığı kanallar da son derece önem taşımaktadır. Yeni iletişim teknolojileri ile algı yönetimi rahatlıkla şekillendirilebilmektedir. Televizyon, gazete vb. iletişim araçlarının yanı sıra internet ve buna bağlı olarak gelişen sosyal medya günümüzde algı yönetiminde son derece etkin bir rol oynamaktadır. Sosyal medya aracılığı ile bilinmeyen bir yerde gerçekleşen olayları, bireylere gösterebilmekte ya da çeşitli spekülasyonlar yaratarak yoktan bir olay var edilebilmektedir. Özellikle finans piyasasında sosyal medya son derece etkili bir araç haline gelebilmektedir. Bir başka ifade ile algı yönetimi süreci, hedef topluluk içerisinde planlanan, istenilen şekilde algıları ve düşünceleri değiştirmeyi amaç edinir. Toplumun her kesiminde etkili olan bu algı yönetimi, finans piyasaları üzerinde de çok etkilidir. Borsa, Banka işlem piyasalarında son derece etkili olabilmektedir. Sosyal medya ve diğer iletişim kanalları aracılığı ile yapılacak olan haberler doğrultusunda istenilen şekilde bir kamuoyu oluşturulabilmektedir. Olumsuz duygu ve düşünceler ile oluşacak kamuoyu, serbest piyasalar da olumsuz düşüşlere neden olabilmektedir. Bu düşüşler zaman zaman geri dönülemez ciddi zararlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yeni iletişim teknolojileri ile algı yönetimi sürecinde olumlu yönde kamuoyu oluşumu da finansal piyasalarda son derece pozitif etkiler ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yeni iletişim teknolojileri ile gerçekleştirilecek olan algı yönetiminin finans piyasaları üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya çıkarılması çalışmanın ana amacı olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte finans piyasaları üzerindeki etkilerinin ekonomik ve sosyal anlamda sonuçları da çalışmanın amaçlarından birisi olarak belirlenmiştir. Algı yönetimi ile yapılan çalışmalarda çoğunlukla etki eden, etki ettiği ve şekillendiren unsurlar ön plana çıkarılmıştır. Siyaset, sosyo kültürel, eğitim gibi pek çok alandaki çalışmaya algı yönetimi konu edinilmiştir. Ancak özellikle finans piyasalarında yeni iletişim teknolojileri ile algı yönetiminin etkisi çok az sayıda işlenmiştir. Bu bağlamda bu çalışmanın özellikle finans piyasalarında algı yönetiminin etkilerinin tüm yönleri ile anlaşılması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Perception is qualified as the process by which interpretation, signification and converting the warnings received through the sense organs into notion status. Perception management is occuring on the second phase of the mentioned perception process. The process of the receipt coming with warnings and sense organs is also qualified as perception management. İn this process comprehanted informations can be wither truely qualified or wrongly qualified. İn this qualifying process wats of the information receipt is very important. With the new communication technologies, perception management can be easily shaped. Besides Tv, newspaper etc. communication devices, internet and developing social media plays an ultimately effective rol on perception management, nowadays. By the agency of social media, we can Show people events occuring in an unknown place or creating various speculations so as to create an event which is indeed doesn't exist. Especially on finance market, social media can be an ultimately effective tool. İn order words, perception management process makes it its purpose to change the thoughts and perceptions as wanted. Having been effective in all parts of the public, perception management is also very much effective on finance markets. Stock market can be very efficent on bank transaction markets. With social media and other communication devices, it is possible to make up a public opinion on whicever wanted. Public opinion making up with negative senses and thoughts can be caused negative declines on open markets. These declines sometimes may cause serious irreversible harms. Positive public opinion is also may cuase to happen positive impacts. Perception management's, actualizing with new communication technologies, positive and negative impacts on finance markets are determined as the main purpose of the study. At the some time, its impact on finance markets economic and social means of results ar also determined as the main purposes of the study. Things putting forward mostly in the studies doing with perception management are thing makes it influenced, influenced and shaping elements. Such as politics, socia – cultural and education fields, perception managements is subjected to many studies. But, especially on finance markets, impacts of the perception management with the new communication technologies are handled very few. İn this context, it is thought that this study makes it very significant to understand all the aspects of the impacts of perception management on finance markets. Study's main problem is determined as“What is the impacts of perception management, making it real with new communication technologies, on the finance markets ?”