Katılım bankacılığında bir finansal araç olarak sukuk işlemlerinin dünü bugünü ve muhasebe kayıt örnekleri
Past and present of sukuk transactions as a financial instrument in participation banking and accounting registration examples
  1. Tez No: 711832
  2. Yazar: MEHMET CAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişen ve değişen dünya, ülkelerin kaynak taleplerini fazlalaştırmış, finans sektörü sürekli değişen kişisel ihtiyaçlarla doğmuş, finansal piyasalar meydana gelmiş ve finansal piyasa araçları ortaya çıkmıştır. 1970'lerde petrol ve dolar fiyatlarındaki yükseliş Ortadoğu'daki petrol zengini ülkeleri daha da zenginleştirmiştir. Müreffeh Ortadoğu ülkelerinden gelen yatırımcılar, kaynaklarını farklı ülkelere yatırmak için finansman yöntemleri inançlarına uygun ülkeleri tercih etmektedir. Bu durumda sukuk, İslami ilkelere uygun olarak ihraç aşamalarını ortaya koyan sermaye piyasasının araçlarından biri haline gelmiştir. Çalışmada, İslami Tahviller finansman modelleri çerçevesi, katılım bankacılığında bir finansal araç olarak sukuk işlemlerinin dünü bugünü ve muhasebe kayıt örnekleri açıklanmıştır. Sukukun finansman modelinin kavramsal boyutu, ihraç aşamaları, Türkiye'deki uygulaması örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The developing and transformed world countries have increased resource demands of the countries, and financial markets are formed with continuously changing personal needs, financial markets have occurred and financial market vehicles have emerged. In the 1970s, the rise in oil and dollar prices enriched oil-rich countries in the Middle East. Investors from the prosperous Middle Eastern countries prefer their sources of financing methods for their beliefs to deposit their resources into different countries. In this case, Sukuk becomes one of the tools of the capital market that demonstrates the export process in accordance with Islamic principles and rules. In the study, Islamic bonds financing models are a financial instrument in participation banking as a financial instrument, the recording of the sukuk transactions and accounting records are explained. Conceptual frame of the financing model of sukuk, the export process is described with examples in Turkey.