Siyasal seçim kampanyalarında facebook ve twitter kullanımı: 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton ve Donald Trump'a, seçmen kazandıran veya kaybettiren dinamikler
Use of the facebook and twitter in political election campaigns: Hillary Clinton and Donald Trump dynamics that winning or losing voters in 2016 U.S. presidential election
  1. Tez No: 466011
  2. Yazar: FERİT ARDA ARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeni gelişen iletişim teknolojileri, geleneksel medyanın ötesine geçer ve modern çağa daha uygun yeni bir medya kavramının ortaya çıkmasına imkan sağlamaktadır. İnternetin artan gücünü de arkasına alan bu yeni medya, kullanıcıların bilgi alışverişi yaptığı ve kendilerini ifade etme fırsatı yakaladığı sosyal medyanın doğmasına imkan tanımaktadır. Kısa sürede yakalanan popülerlik, önceki yıllarda geleneksel medyayı seçim kampanyalarında sıkça kullanan politikacıların dikkatini çeker ve sosyal medyaya yönelmelerini sağlamaktadır. Politikacılar; Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında seçmeni ile hızlı ve ucuz bir iletişim fırsatı yakalar. Ayrıca metin, video ve fotoğraf içerikli paylaşımlar yaparak olumlu bir imaj yaratma amacı güderler. Siyasal seçim kampanyalarında sosyal medya ilk kez 2008 yılındaki ABD başkanlık seçiminde kullanılmıştır. Bu seçimde sosyal medya, başkan adaylarının olumlu ve olumsuz yönlerini seçmene anında ulaştırarak seçimi kazandıran veya kaybettiren dinamikleri etkilemiştir. 2008 seçimi daha sonraki başkan adaylarının, sosyal medya stratejilerini belirlemesine yardımcı olmuştur. Bu çalışmada, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den aday olan Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Partiden aday olan Donald Trump'ın paylaşımları karşılaştırılmıştır. İki adayın da Facebook ve Twitter sayfalarında paylaşımları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu paylaşımların hangi konuları ele aldığı, hangi duyguyu ön plana çıkardığı ve anahtar kelimelerin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
New communication tcechnologies goes beyond the traditional media and it allows fort he emergence of a new media concept beter suited to the modern era. This new media enables social media to emerge and gives users a change to excange information and Express themselves. The popularity of social media attracts the attention of politicians and allows social media to be used in election campaigns. Politicians; Facebook and Twitter in a variety of social media opportunities with a quick and cheap commonication. The also aim to create a positive image by sharing text, video and photo content. In political election campaignsi social media was first used in the 2008 U.S. Presidential election, in this election, social media instantly picked up the positive and negative aspects of candidates and influenced the Dynamics that won or lost the election. The 2008 election has helped later presidentail candidates determine their social media strategies. In this study, the 2016 U.S. Presidential candidates Hillary Clinton and Donald Trump's share on Facebook and Twitter pages were analyzed by content analaysis. These share are; Diffrent sentiments and key words are examined.