Başkanlık sisteminin Türk siyasal sistemi ve siyasal sistemin çeşitli aktörleri temelinde incelenmesi
Investigation of presidential system of Turkish political system and political system various actors basic
  1. Tez No: 466026
  2. Yazar: SELMA İPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Başkanlık sistemi dünyada pek çok ülkede uygulanmakta olan bir siyasal sistemdir. İlk ve en iyi örneği ABD'de görülen başkanlık sistemi, sert kuvvetler ayrılığına dayanan yasama ve yargı organlarının denetimi içinde yürütmenin iktidar olanaklarının genişlediği bir sistemdir. Yürütmenin yasama içinden çıktığı ve sert kuvvetler ayrılığının olmadığı parlamenter sisteme göre başkanlık sistemi yürütme organına daha geniş yetkiler tanımaktadır. Parlamenter sistemlerde devlet başkanı ve hükümet arasında paylaştırılmış olan yürütme yetkileri, başkanlık sisteminde Başkanda toplanmaktadır. ABD'de görülen başkanlık sistemi uygulamasında yer alan çeşitli denge ve denetim mekanizmaları Başkan'a verilen gücün sınırlandırılmasını sağlamaktadır. Böylelikle sistemin antidemokratik bir hal alması engellenmektedir. Fakat başkanlık sistemi, yürütmeye verilen geniş yetkiler nedeniyle uygulandığı diğer pek çok ülkede otoriter rejimlerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu ülkelerde ABD'deki denge ve denetim mekanizmaları bulunmadığından sistem kolaylıkla otoriterleşmiştir. Türkiye'deki tartışmalarda da sistem değişikliğine karşı öne çıkan itirazlardan ilki“otoriterleşme”olarak belirmektedir. En belirgin bir diğer itiraz ise“federalizm”olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda bu itirazların nedenleri ve geçerliliği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği konusunda Türk siyasal sisteminin çeşitli aktörleri temelinde bir inceleme yapılarak, kamuoyunun başkanlık sistemine destek verip vermediği konusunda bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Presidential system is a political system that is being implemented in many countries around the world. The first and best example is seen in the US presidential system, in rigid control of forces based on the separation of legislative and judicial branches of government is a system that expands the possibilities of execution. Come out of the legislative and the executive powers of tough presidential system to a parliamentary system is not based on the separation of the executive branch gives broader powers. In parliamentary systems, the head of state and government, which is shared between the executive powers are meeting in the President in a presidential system. Located in the presidential system but common practice to limit the power given to the President of the United States provides a variety of balance and control mechanisms. Thus, to take an undemocratic state of the system is prevented. But the presidential system, as applied in many other countries because of the wide Powers given to execution has led to the formation of an authoritarian regime. Because these countries have areas of balance and control mechanisms in the system in the US system is easily authoritarianism. The first of the objections against the changes to the system forward in the debate in our country“ authoritarianism ”as is appears. The most obvious one other objection“ federalism ”is emerging. Our work has focused on the causes and the validity of the appeal. The applicability of the presidential system in our country, in this context, the Turkish political system on the basis of an examination performed by a variety of actors have tried to make judgments about the publics view of the presidential system.