Venüs'ün Doğuşu
The Birth of Venus
- Tez No: 466049
 - Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanatta yeterlik tezi“Venüs'ün Doğuşu”filmimin hikayesinde başından geçen bir sendrom ile psikolojik çözülme yaşayan bir günümüz kadınının iç dünyasına ayna tutmak amaç edinilmiştir.“Güzel”bir sanat eserinin yarattığı psikosomatik bir rahatsızlık olan Stendhal Sendromu karakteri içsel bir yolculuğa itecek, bir kadın gözüyle başka bir kadının ilahi bir güzellikle taçlandırılmasına karşı duyulan özlemi ve ulaşılmazlık gibi duyguları -“Venüs”imgesinin itkisiyle- ortaya çıkacak ve tüm bunları yenmesi için de karşılaştıkları ile bütünleşmesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Titled“Birth of Venus”, this proficiency in arts study shines light on the inner world of a contemporary woman who unravels psychologically as a result of a particular syndrome she is experiencing. Psycho-somatic reactions to an aesthetically pleasing work of art, which have been categorized as“Stendhal's Syndrome”, will push the character towards an introverted voyage, where the divine coronation of another woman's beauty will trigger feelings of longing and inaccessibility. These emotions will come to surface through the imagery of Venus and the character will need to incorporate her many encounters in order to overcome these sentiments.