Fotografik dil bağlamında gelenekseldebn bugüne çıplak (nü)
The idea of the today naked (nude) from the point of traditional photography
  1. Tez No: 207491
  2. Yazar: DERYA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ÖNER GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarih öncesi mağara resimlerinde insan figürlerini yaratan anlayışla, bugün bambaşka ifade biçimleri ile nü'ler, anlamları birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, sayısız şekillerde betimlenmiş, bütün uygarlıkları etkisi altına almıştır. Nü imgesi dışında kalmış eski ya da yeni hiçbir uygarlık kalmamıştır. Eski Yunan ve Roma uygarlıklarına kaynak olmuş birçok uygarlığın sanatında nü izlerine rastlamak mümkündür.Batı sanatında, 15. yüzyıldan günümüze gelen nü imgesi, Eski Yunan mirası üzerine kurulmuştur. Ama onun içinde yer alan pek çok sayıda nü, 19. yüzyıl ortalarına kadar dinsel ve mitolojik konularla sarıp sarmalanmıştır. ?Venüs'ün Doğuşu?nda olduğu gibi, birçok resimde nü süslerle bezelidir. Dinsel temalı resim ve heykeller arasında çıplak kadın ve erkek vücutları, İsa ile Meryem'i konu alan en temel yapıtlara varıncaya kadar görülebilir. Yine, mitolojik konular, insan vücudunu (Venüs, Apollon vb.) ya da kalabalık sahneleri ele aldığında, nü'lerle doludur.Fotoğrafın keşfinden itibaren çıplaklık diğer görsel sanatlarda olduğu gibi fotoğrafın da ilgi alanına girmiş; estetik tercihler ve erkek egemen toplumlarda bilinçli bir tüketim objesi olması nedeniyle özellikle ?kadın çıplaklığı? ön plana çıkartılmıştır. Bugün çıplaklık, bir sanat konusu olmakla birlikte önemli oranda, kadın cinselliğiyle kapitalizmin bilinen süreci içinde, yazılı basında insanların tüketimine sunulan bir olgu konumundadır.Fotoğraf sanatında çıplak, kadın ve erkek olarak pek çok şekilde görüntülenmiş, icadından bugüne değin arayışların sürdüğü ve her zaman gizemliliğini koruyan bir alan olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Nude, created many figure before history, has different kinds of meaning today. Although it has different meaning it has affected many nations. There is no civilization that has not affected by Nude. It is also possible to came across Nude?s effects at old Greek and Rom Emperor.Figure of Nude at West art, which come from 15. century to today, has established on the old Greek Inheritance. However until the middle of 19. century Nude used as Mythology and religion symbol. Nude has many ornaments at many pictures like ? Birth of Venus?. Through religious statues and pictures there are many man and women bare body. In addition to them Mythology subjects use Nude?s.After the invention of photo Nudity used in photography as other visual art. Body of women was use frequently because of Aesthetic Preferences and Sovereignty of Man. Today Nudity is also a subject of art especially it is served people to consume by written media in the Capital System.At the photography bare man and women body were figure out at different positions and Nude keep its mystery from invention of photo to today.