İç girişimcilerin örgütsel bağlılığını etkileyen faktörler: Girişimci özellikleri ve iç girişimcilik iklimi
The factors affecting organizational commitment of intrapreneurs:Entrepreneurs' characteristics and intrapreneurial climate
- Tez No: 466048
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın temel amacı; değişen ve dönüşen dünyamızın küresel rekabet şartlarında, büyük işletmeler için bir gereklilik olan yenilikçilik ve yaratıcılığın kaynağı olan iç girişimci personelin örgüt içerisinde tutulması sorununa dikkat çekmek, onların girişimci olma niyetlerini ya da örgütsel bağlılıklarını etkileyen faktörleri örneklemimiz üzerinden test etmek yolu ile işletmelere bu girişimci personeli kaybetmemeleri için gerekli ipuçlarını sağlamaktır. Bu bağlamda İstanbul ili sınırlarında yer alan 250 ve üzeri çalışanı olan 68 adet firmanın beyaz yakalı ve yönetici konumundaki personeline girişimcilik özellikleri, iç girişimcilik iklimi özellikleri, örgütsel bağlılık ve girişimcilik niyetini ölçmeye yönelik sorulardan oluşan anketler ulaştırılmış, 290 kişiden geri dönüş sağlanmış, çalışmamızda bunların 272 adedi analize dahil edilmiştir. Araştırma hipotezlerini test edebilmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Girişimcilik özelliklerinden yenilikçilik özelliğinin, risk alabilme ve bağımsızlık arzusu özelliklerinin çalışanın girişimci olma niyetini olumlu yönde etkilediği, bağımsızlık arzusu özelliğinin ve iç girişimcilik iklimi özelliklerinden adil ödüllendirme, riske tolerans ve etki özelliklerinin örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilediği ve en son olarak örgütsel bağlılık hissinin girişimci olma niyetini olumsuz (negatif) yönde etkilediği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary aim of this PhD thesis is, to draw attention to the problem of keeping the intrapreneurial employees within the organization, which is a necessity for big firms in the global competitive conditions of our world that is constantly changing and evolving, and to supply clues that are necessary for companies to not to lose this entrepreneur personnel, by way of testing the factors over our sampling, that are affecting their entrepreneurial intents or their organizational commitments. In this context, questionnaires that are composed of questions aimed to assess the entrepreneurial characteristics, intrapreneurial climate characteristics, organizational commitment, and entrepreneurial intentions were sent to white collar employees and employees in management positions at 68 firms within the borders of İstanbul Province, that have at least 250 employees and more; 290 of such individuals replied; and 272 of this feedback are included in the analysis in this study. Regression analysis is used to test the research hypotheses. The research results stated that entrepreneurial characteristics such as innovativeness, risk taking and need for independence are affecting the entrepreneurial intent of the employee positively, need for independence and intrapreneurial climate features such as fair reward, tolerance for risk and impact characteristics are affecting the organizational commitment positively; and finally that the organizational commitment is affecting intrapreneurial intent negatively.