Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin uyum sorunları
The Case of small and medium sized enterprises harmonization during the period of membership to European Union
  1. Tez No: 72936
  2. Yazar: NİGAR İLKAY KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Dünya'da ekonomik, siyasal ve kültürel alanda bir değişim süreci yaşanmaktadır. Küreselleşme olarak ifade edilen bu yeniden yapılanma süreciyle, Dünya'nın sanayi devriminden sonra ikinci bir yapısal değişime doğru gittiği belirtilmektedir. Bilim ve teknoloji deki ilerlemelerle bilgi ve bilişimin günlük yaşamda artan önemi; Dünya Ticaret Örgütü ve bölgesel iktisadi bütünleşmelerde kurumsal nitelik kazanan Dünya ticaretinin serbestleştirilmesi çalışmaları; glasnost (açıklık) ve prestorika (yeniden yapılanma) rüzgarlanyla dağılan Doğu Bloğu ülkeleri ve komünist sistemin çöküşü küreselleşmeyi etkileyen faktörlerdendir. Küreselleşme sürecinde üretim dokularında da değişimler yaşanmaktadır. Ürün, ürün teknolojisi, üretim süreçleri, tüketici eğilimlerindeki değişiklikler ile küresel pazarların getirdiği rekabetçi ortam, esnek üretim sistemlerim gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, günümüz ekonomilerinde esnek yapıdaki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ön plana çıkmıştır. KOBİ' 1er sahip oldukları işlevlerle 21. yüzyılın kalkınma araçları olarak görülmektedir. Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde önem arzeden Avrupa Birliği (AB)'yle günümüzde varılan nokta Gümrük Birliği (GB)'dir. GB çerçevesinde gerçekleşecek bütünleşmenin ardından tam üyelik söz konusu olacaktır. Başta sanayi sektöründe olmak üzere ekonomik alanda bütünleşmeyi sağlamada asli görev kalkınmanın dinamiği KOBİlere düşmektedir. KOBİlerin hem GB, hem de GATT'ın oluşturduğu rekabetçi ortamda gerekli başarıyı yakalamalarında Devlet tarafından uygulanacak politikaların büyük önemi vardır. Gerek AB'nin, gerekse KOBİ'lerin, küreselleşme süreci ve Dünya ticaretinin serbestleştirilmesi kapsamında arzettikleri konum nedeniyle, çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme, uluslararası iktisadi kuruluşlar, GATT ve KOBİ' 1er genel olarak ele alınmıştır. Daha sonra ana hatlarıyla AB'ne ve AB-Türkiye ilişkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise; Türkiye'nin AB'ne üyeliği sürecinde, özellikle Türkiye'de ve AB'ndeki KOBİ' ler ve bunlara yönelik politika, uygulama ve teşvikler incelenmek suretiyle KOBİ' lerin bu süreçteki konumlan ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The period of changing happens in the world in all economical, political and culture! areas. It's declared that the world goes towards a structural chance secondly after industrial revolution by this rebuilding called globalization. This globalization is effected by all the increasing importance of knowledge and transfer of it in daily life as a result of developing science and technology, studies for the freedom of the world trade which has an organizational structure in WTO and regional economical institutions, collapse of communism and dispersion of eastern countries by the effect of accesibilty and rebuilding. In the globalization period production steps are being changed, too. Product, product technology, production steps, changes in the tendency of consumers and the challengcy in global markets caused the neccesity of the flexible production systems. Because of this, flexible Small and Medium sized Enterprises (SMEs) come foward in today's economical platforms. SMEs with their factors seems to be development means of the 21 st century. Customs Union (CU) is the reached point after the relations between Turkey and European Union (EU) which has an international importance for her. Full membership depends on the globalization in accordance with the CU. The main duty here belongs the SMEs as adynamic for development in the economical globalization especially in industry. Here the importance of state policy shows itself for SMEs to achieve against the challenging conditions of eiher in CU and GATT. In chapter I, in general, globalization, international financial organizations, GATT and SMEs have been explained in accordance with globalization period of either EU and SMEs and freedom of international trade. Then, EU and the relations between Turkey and EU, generally. In chapter n, SMEs is held with it's position in the period of Turkey's membership to EU and SMEs either in Turkey and EU and the policity, practice and incitement for and against it is examined.