Adli muhasebe uygulamaları: Hukuk davaları açısından değerlendirilmesi
Applications of forensic accounting: Eveluation in terms law case study
- Tez No: 466070
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
İnsanlığın ortaya çıkmasından bu yana varlığını sürdüren hile, çağımızın da en büyük problemi haline gelmiştir. Hileyi araştırma, ortaya çıkartma ve önlemeye çalışma çabaları bazı meslek gruplarının doğmasını sağlamıştır. Bununla birlikte günümüz dünyasında son yıllarda küreselleşme ile birlikte bilişim teknolojilerinin kullanımıyla ekonomik nitelikteki suçlarda önemli düzeyde artışlar olmuştur. Nitekim bu gelişmeler başta ABD olmak üzere pek çok batı ülkesinde İngilizce adı“forensic accounting”olan ve Türkçe' de“adli muhasebe”olarak karşılığını bulan yeni bir alanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Adli muhasebe, özellikle iktisadi ve mali faaliyetler kapsamında yapılan çeşitli hileli işlemlerin tespit edilmesine ve her türlü hileli işlemi önleyecek yöntem ve tekniklerin geliştirilmesine katkı sağlayarak günümüzde önemli bir bilim dalı durumuna gelmiştir. Bu tez çalışmasının hedefi, adli muhasebecilik mesleği hakkında bilgi vermek ve adli muhasebecilik mesleğine ilişkin bulgulara erişmektir. Ayrıca ülkemizde henüz tam anlamıyla uygulama alanı bulamayan adli muhasebecilik mesleğinin kapsamı ve özellikleri ve dava örnekleri hakkında bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Fraud having existed since the advent of mankind has become the a big problem of our time. The efforts of doing the research, bringing out and preventing the fraud have given rise to some of occupational groups of tribe. With it in today's world, globalization and the increased use of information technology have resulted to the significant increases of economic crimes in recent years. Henceforth, these develpoments aided the emergence of a new subdicipline called“ forensic accounting”in the USA first and foremost and many western countries as well. Contributing to the detection of various fraudulent transactions made especially within the scope of economic and fiscal activities, and to the development of methods and techniques that would prevent all kinds of fraudulent transactions, forensic accounting has become an important science nowadays. The aim of this thesis, to give information about the profession of forensic accountancy and the findings related to access to the profession. In addition, the purpose of this paper is introducing and explaining the characteristics of this profession and case examples which is not well known in our country yet.