Adli muhasebe ve uygulamaları
Forensic accounting andforensic accounting practices
- Tez No: 417634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde gelişen ekonomik faaliyetlerle birlikte paralel gelişen teknolojinin, hem iş hayatında hem de sosyal yaşantımız da kontrol edemeyeceğimiz alanların açılmasına neden olmuştur. Adli muhasebecilik mesleğinin temel hedefi, ticari uyuşmazlıklar da hukuk alanlarının yetersiz kaldığı noktalar da devreye girerek, mahkemeye intikal etmiş veya edecek olan olayların çözülmesine yardımcı olmaktır. Ülkemizde bilinirliği çeşitli nedenlerden dolayı zayıf kalmasının yanında, dünya da kendine yer bulmuş ve saygınlık kazanmıştır. Adli muhasebe, birçok bilim dalından faydalanarak olayları çözüme kavuşturmasını sağlar. Mahkemeye intikal etmiş davaların uyuşmazlıkların çözülmesinde hukuk adamlarına destek sağlamasının yanı sıra, hile ve yolsuzlukların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasında yol gösterici olur. Boşanma gibi sosyal olaylarda ortaya çıkan itilaflı olayların çözülmesinde, adli muhasebecinin uzman görüşleriyle tarafların birbirlerini yanıltmaları nın önüne geçmektedir. Bu çalışmada yer alan örneklerle de bu mesleğin uygulama alanları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasının amacı adli muhasebecilik mesleği hakkında bilgi vermek ve mesleğe ilişkin bilgilere ulaşıp mesleğin gelişimine katkı sağlamaktır. Anahtar Kelimeler : Uzman Tanıklık, Dava Desteği, Hile ve Yolsuzluk Denetimi , Adli Muhasebe
Özet (Çeviri)
Economic activities developing along with technology of our days have created new domains expending beyond our control. The main target of Forensic Accounting is to intervene to help when judicial interventions fail to satisfy in solving commercial disputes that are brought or about to be brought before Courts. Although it is not so much known in our country due to some certain reasons, Forensic Accounting is globally appreciated. It uses various disciplines to solve the cases. Apart assisting jurists in solving disputes brought before Courts, it is a good guide in taking measures to prevent fraud and corruptions. Expert opinions of a Forensic accounting can help preventing the parties to be misdirected while solving matters in disputes of social incidents such as divorce cases. The examples taking part in this study aimed to supply information on the execution areas of the profession. Consequently, the aim of this thesis is to supply information on Forensic Accounting and to contribute to the development of the profession while reaching relating data. Keywords : Expert witness, case support, Fraud and corruption control, Forensic Accounting