Ayakta tedavi gören sentetik kannabinoid bağımlılarında aleksitimi, saldırganlık ve dürtüsellik ilişkisi
Relationship between alexithymia, aggression and impulsiveness among synthetic cannabinoid addicted outpatients
- Tez No: 466092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN, DR. MERİH ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, sentetik kannabinoid bağımlılığı tanısı almış ve ayakta tedavi birimine başvurmuş bireylerde aleksitimi ile saldırganlık ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin, bazı demografik değişkenler çerçevesinde incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, 2017 yılı içerisinde İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin, Sancaktepe'de bulunan, bir ayakta tedavi merkezine başvuran 18-60 yaş arası, sentetik kannabinoid bağımlısı 58 erkek bireyden elde edilmiştir. Sosyodemografik verileri belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, dürtüselliği değerlendirmek için Barratt İmpulsivite Skalası 11. Versiyon (BIS-11), aleksitimiyi değerlendirmek için Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), saldırganlığı değerlendirmek için Buss Perry Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde, sürekli değişkenleri tanımlamak için deskriptif istatistikler kullanılmıştır. Normal dağılan iki sürekli değişkenin korelasyonu için Pearson korelasyon analizi, normal dağılıma uygunluk göstermeyen iki sürekli değişkenin korelasyonu için Spearman's rho korelasyon analizi yapılmıştır. Bağımsız ve normal dağılan iki sürekli değişkenin karşılaştırması Student t testi ile bağımsız ve normal dağılıma uygunluk göstermeyen iki değişkenin karşılaştırması Mann Whitney u testi ile yapılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre; sentetik kannabinoid bağımlılarında aleksitimi, dürtüsellik, saldırganlık ve bunların alt boyutları arasında bir ilişki vardır. Aleksitimi ile dürtüsellik arasında pozitif yönlü, orta dereceli anlamlı bir ilişki vardır. Aleksitimi arttıkça dürtüsellik de artmaktadır. Aleksitimi ile saldırganlık arasında pozitif yönlü, zayıf anlamlı bir ilişki vardır. Aleksitimi arttıkça saldırganlık da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research studies the relationship between alexithymia, aggression and impulsiveness among outpatients that have applied to an outpatient treatment center and diagnosed as synthetic cannabinoid addicts, by looking at some specific demographic variables. The data used in this study is collected in 2017 from 58 male synthetic cannabinoid users who have voluntarily agreed to participate in this study. These patients are aged between 18 and 46 and have applied for treatment to a research hospital specialized in substance abuse treatment in Sancaktepe. The forms distributed to patients include a self-prepared form to collect demographic data, Barratt Impulsive Scale 11 (version BIS-11) to analyze impulsiveness, Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) to analyze alexithymia and Buss Perry Aggression Scale to analyze aggression. For statistical analysis, descriptive statistics is used to define continuous variables. Pearson correlation analysis is used for correlation of two evenly distributed variables. Spearman's rho correlation is used for correlation of two un-evenly distributed variables. Student t test is used to compare two independent and evenly distributed continuous variables. Mann Whitney u test is used to compare two independent and un-evenly distributed continuous variables. The results of the analysis show that there is a relation between alexithymia, impulsiveness, aggression and their corresponding sub scales among synthetic cannabinoid users. There is a positive, medium-level relation between alexithymia and impulsiveness. Impulsiveness increases as alexithymia increases. There is a positive, low-level relation between alexithymia and aggression. Aggression increases as alexithymia increases.