Stratejik düşünme, eleştirel düşünme ve yaratıcı düşünmenin karar verme stillerine etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effects of strategic, critical, and creative thinking skills on decision making styles
- Tez No: 466098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER CİHAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yaşadığımız modern çağda stratejik yönetim, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün en önemli şartı haline gelmiştir. Stratejik yönetimin işletmelerde tam anlamıyla işletilebilmesi için, stratejik yönetimin felsefesini anlamış ve buna uygun şekilde kendini geliştirmiş her seviyede güçlü lider ve yöneticilere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda yöneticilerin stratejik, eleştirel ve yaratıcı düşünme yeteneklere sahip olmaları ve bu yeteneklerinin bir sonucu olarak da karar verme sürecinde etkin olmaları beklenmektedir. Bu araştırmada stratejik, eleştirel ve yaratıcı düşünmenin yöneticilerin karar verme stillerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırma, güvenlik sektöründe görev yapan alt düzey yöneticilerden oluşan bir örneklem üzerinde ampirik olarak yapılmış ve stratejik, eleştirel ve yaratıcı düşünme yeteneklerinin karar verme stilleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern era we live in, strategic management has become the most important condition of sustainable competitive advantage. In order for strategic management to be fully operational in the business, there is a need for strong and self-developed leaders and managers in every level understands the philosophy of strategic management. In this context, it is expected that managers should have strategic, critical and creative thinking skills and be effective in the decision-making process as a result of these skills. In this study, it was examined how strategic, critical and creative thinking skills affected the decision making styles of managers. The research has been empirically conducted on a sample of low-level executives in the security sector and it has been determined that strategic, critical and creative thinking skills have an impact on decision-making styles.