Bir grup genç yetişkinde bilinçli farkındalık düzeyi ile başa çıkma tutumları ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mindfulness and coping atti̇tudes and psychologocal well being in a group of young adults
- Tez No: 466099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN ELÇİ HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde bilinçli farkındalık düzeyinin başa çıkma tutumları (pozitif yeniden yorumlama ve gelişme, zihinsel boş verme, soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma, yararlı sosyal destek kullanımı, aktif başa çıkma, inkar, dini olarak başa çıkma, şakaya vurma, davranışsal olarak boş verme, geri durma, duygusal sosyal destek kullanımı, madde kullanımı, kabullenme, diğer meşguliyetleri bastırma, plan yapma) ve psikolojik iyi oluş düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesidir Araştırma verileri İstanbul ilinin Şişli ilçesinde bulunan iki ayrı danışmanlık merkezine başvuran 20-35 yaş arası 115 katılımcıdan toplanmış ancak nihai analiz 100 katılımcı üzerinden yapılmıştır. Araştırmaya katılmış olan bireylere, bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi vb. ile ilgili soruların yanıtlarını alabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyodemografik Veri Formu, Bilinçli farkındalık düzeylerini tespit edebilmek için Bilinçli Farkındalık Ölçeği(BİFÖ) (Bkz., Ek 1), Başa çıkma tutumlarının değerlendirilebilmesi için Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ) (Bkz., Ek 2) ve psikolojik iyilik düzeylerinin ölçebilmek amacıyla Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) (Bkz., Ek 3) 13 uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, bilinçli farkındalık ile pozitif yeniden yorumlama ve gelişme arasında pozitif yönde, zihinsel boş verme ve madde kullanımı arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu bulgulanmıştır. Araştırma sonucuna göre bilinçli farkındalık ile psikolojik iyi oluş arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bilinçli farkındalık düzeyinin cinsiyet, eğitim, ekonomik seviye değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the coping attitudes of the level of conscious awareness in adult (positive reinterpretation and growth, mental disengagement, focus and venting emotions, use of instrumental social support, active coping, denial, religious coping, humor, behavioral disengagement, restraint, use of emotional social support, substanceuse, acceptance, suppression of competing activities, planning) and its effect on the level of psychological well being. Data of there search were collected from 115 participants aged between 20 and 35 years who applied to two different counseling centers located in the province of Şişli, Istanbul, but its final analysis was made by using 100 participants. To get answers of questions about participant's gender, age, educational level, etc., Sociodemographic Data Form which developed by there searcher, to determine the level of mindfulness Mindful Attention and Awareness Scale (MAAS) ) (see appendx 1), to evaluate attitudes of coping COPE inventory (see appendix 2) and to measure the level of psychological well being Flourishing Scale (FS) (see appendix 3) were conducted. As a result of the analyzes made, positive reinter pretation and development, as a part of attitudes 15 of conscious awareness, mental disengagement and substanceuse. There was a positive significant correlation between conscious awareness and positive reinterpretation and growth. According to the results of the research, it was found that there is a significant positive correlation between conscious awareness and psychological well being. It was seen that conscious awareness level did not differ according to the level of gender, education, economic variables.