Gümüşköy (Kütahya) gümüş maden yatağı rezervinin jeoistatistik teknikle hesaplanması
  1. Tez No: 4661
  2. Yazar: RAMAZAN BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ERAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
iv ÖZET Bu çalışmanın amacı, 100. Yıl Kütahya Gümüşköy gümüş yatağının JEOISTATİSTİK TEKNİKLER kullanılarak global rezervlerinin kesti- rimlerini incelemektir. Birinci Bölümde, jeoistatistik tekniklerin gelişimi üzerinde du rularak çalışmanın amaçları belirtildi. İkinci Bölümde, bölgesel değişken kuramı ve yatağın yapısal anali zine ilişkin kuramsal özellikleri içeren genel bilgiler verildi. Üçüncü Bölümde, amaca yönelik olarak önce, yataktan alınan bölge sel değişkenlerin istatistik dağılımları: incelendi ve bu de ğişkenlerin yatay ve düşey yönde variogram değerlerinin bulguları irdelendi. Daha sonra, variogramlarm küresel model özelliği gös terdiği belirlendi ve model parametreleri kestirildi. Yatağın ya tay ve düşey yönde aynı rank değerleri göstermesi nedeniyle ya tağın anizotrop olmadığı kararma varıldı. Sonuçta, yatağın global rezervlerinin % 95 güven sınırları saptandı. Son Bölümde, çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme verildi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this research is to study the estimates of global reserves of silver deposits in 100. Yıl Gümüşköy in Kütahya by using geostatistic techniques. In the chapter one, the development of geostatistic techniques has been exn laired and the aims of the research have been pointed out. In the chapter two, general knowledge about the theory of regiona lized variable and theoretical characterictics of the structural analysis of the deposit has been given. In the chapter three, according to the aim, first, the statistical distributions of regionalized variables which have been taken from deposits have been determined and findings of variogram values in horizontal and vertical directions have been examined. Then, it has been determined that variograms show the characteristic of sphe rical model and estimate model parameters. Since the deposit show the same range values in horizontal and vertical directions, it has been decided that the deposit is not anizotrop. As a result, 95 % confidence intervals of global reserves the deposit have been proved. In the last chapter, a general evaluation about the research has been given.