Popülarite ve manipülasyon olgusu olarak moda kavramının incelenmesi
As popularity and manipulation fact reserching the fashion notion
- Tez No: 466107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sosyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Sociology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Moda kavramı genel kullanımın aksine yalnızca giyim kuşamı değil, insan hayatının pek çok farklı alanını kapsamaktadır. Kavram popülerite ile ilintili, tüketim toplumunu doğrudan etkileyen, modern çağın paradoksal problemlerinden biridir. İnsanlar doğası gereği bir gruba dahil olmayı arzular. İlkel toplumlarda bu durum kişinin kendisini güven de hissetmesi, hayatını devam ettirebilmesi için önemli bir olgudur. Modern toplumlarda bu güven hissi daha çok kendini ispatlama ile ilgilidir. Gruba dahil olmak için modaya uymak 21. Yüzyılda bir gerekliliktir. Bu tezde moda kavramının kapsamı, toplumları nasıl manipüle ettiği ve tüketime nasıl yönlendirdiği ile ilgili olarak araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion notion controry of the general knowledge not only about attire. It is also contains different perspective of human daily life. Notion is about popularity. It affects consumer society directly, this is modern life paradox. Uman natüre needs to be a part of group. Primitive communities needs to be a group otherwise life could be dangerous. In modern communities this kind of need of confidence more likely about self-realisation. Being a part of group in 21th century is neccesity.This thesis subject is about notion of fashion limits, how manipulate communities and how lead the to consuming.