Yetişkinlerde bağlanma stilleri ile benlik saygısı ve sürekli kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research the relationship between adult attachment , self esteem and trait anxiety
- Tez No: 466108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağlanma terimi bebeklerde anne-babaları ya da bakım verenleri arasında kurulan, duygusal olarak olumlu ve yardım edici bir ilişkinin varlığını ifade eder. Yaşamın erken dönemlerinde belirlenen ve yaşam boyu etkisini gösterdiği düşünülen bağlanma stilleri çok fazla değişiklik göstermeden, yetişkinlikte kişinin diğer insanlarla ilişki kurma örüntüsünü şekillendirmektedir (Bowlby, 1973, 1979). Bu çalışma, Bartholomew ve Horowitz'in (1991) dörtlü bağlanma kuramına göre yetişkinlerin bağlanma stilleri (güvenli, korkulu, saplantılı, kayıtsız bağlanma) ile benlik saygısı(yüksek ve düşük benlik saygısı) ve kaygı değişkenleri(sürekli kaygı) arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 18 – 65 yaş arası, 48 erkek 65 kadın bireyden, toplam 113 katılımcı ile oluşturulmuştur. Araştırma İstanbul Bahçelievler semtinde yaşayan bireyler arasında rastgele seçilmiştir. Bağlanma stillerinin ölçülmesi için“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”ile benlik saygısının ölçümü için“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve sürekli kaygının ölçümü içinde“Sürekli Kaygı Ölçeği ”kullanılmıştır. Ayrıca bazı değişkenler hakkında bilgi toplanması amacıyla“ Sosyo-Demografik Form ”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans değerleri, ortalama, varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklem t testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda bağlanma stilleri ile benlik saygısı düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p:,000< ,05). Yapılan veri analizleri sonucunda benlik saygısı düzeyine göre güvenli bağlanma stilinin farklılık gösterdiği görülmüştür (p:,022< ,05). Bağlanma stilleri ile sosyo-demografik bilgiler arasında ilişki veya fark bulunamamıştır. Ayrıca benlik saygısı ile sosyo-demografik bilgiler arasında da ilişki veya fark bulunamamıştır. Ancak sosyo-demografik bilgilerden cinsiyete göre sürekli kaygı düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmıştır (p:,019
Özet (Çeviri)
Attachment Theory states a positive emotional and helpful existence between babies and parents or baby-sitters. Attachment styles which is defined during the early stages of life, shapes the person's communicating patterns in adult life. This study is doing to research the relationship between Bartholomew and Horowitz's attachment hypothesis (Secure, Anxious-Preoccupied, Dismissive-Avoidant, and Fearful-Avoidant), Self Esteem (High and Low) and Anxiety Variables (Trait Anxiety). The workgroup of the research consist of 48 men and 65 women in ages between 18 and 65, 113 in total. Research has done on random people who lives in Bahçelievler in İstanbul.“Experiences in Close Relationships-Revised”has been used to measure attachment styles,“Rosenberg Self-Esteem Scale”has been used to measure self esteem,“Trait Anxiety Inventory”has been used to measure trait anxiety. Also,“Socio-Demographic Form”has been used for the information gathering purposes about some variables. Percentage and Frequency Values, Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample T Test and Correlation Analysis have been applied during data assessment process. As a result of the analysis, significant connection has been found between attachment styles and self-esteem level (p:,000< ,05). As a result of data analysis, secure attachment style is different from self-esteem level (p:,022< ,05). There is no difference or connection between attachment styles and socio-demographic datum. There is no difference or connection between self-esteem and socio-demographic datum also. But, significant difference has been confirmed about trait anxiety level on socio-demographic datum according to sex (p:,019