Bazı İslam ülkelerindeki mevzuat ışığında boşanmanın hukuki sonuçları
The legal consequences of divorce in the light of legislation in some Islamic countries
  1. Tez No: 466113
  2. Yazar: KÜBRA AYDEMİR CANTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
“Bazı İslam Ülkelerindeki Mevzuat Işığında Boşanmanın Hukuki Sonuçları”adlı yüksek lisans tezimiz giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında İslam hukuk sistemi ve bu hukuk sisteminin genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş, akabinde bu özelliklerden yola çıkılarak İslam ülkelerinde yapılan kanunlaştırma çalışmalarına yer verilmiştir. Birinci bölümde boşanmanın hukuki sonuçlarını doğrudan etkileyecek olan nikah akdine, şartlarına ve İslam Hukuku'nda ayrılık çeşitlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise boşanmanın hukuki sonuçları öncelikle genel olarak ele alınmış daha sonra bu hukuki sonuçlardan iddet, nafaka ve hidâne bahisleri üzerinde durulmuştur. Çalışma hazırlanırken klasik İslam hukuk kaynaklarından yararlanılarak; boşanmanın hukuki sonuçlarından iddet, nafaka ve hidâne bahislerinde mezhepler arasındaki uzlaşma ve ihtilaflar tespit edilmiş, öte yandan mevcut Fas, Cezayir, Mısır, Irak ve Türk Medeni Kanun'ları incelenerek bahsedilen konuların modern mevzuattaki yeri ve uygulamaya yansıyan yönleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our Master thesis named as“In the light of the legislation of some Islamic countries”is composed of a introductory chapter and two main sections. In the introductory chapter have been informed about Islamic Law System and the general characteristics of this legal system. Subsequently, by means of the main sources have been touched on legislative works in İslamic countries. İn the first part have been informed about Marriage contract which will directly affect the legal consequences of divorce and its conditions, and types of divorce in Islamic law. İn the second part primarily have been generally dealt with legal consequences of divorce and afterwards have been focused on these legal consequences like period of legal retirement, alimony and childcare (Hıdâne). While preparing the study, have been identified agreements and disputes between sects about legal consequences of divorce like period of legal retirement, alimony and childcare (Hıdâne) issues by using the resources of classical Islamic Law. On the other hand, by investigating the existing civil laws of Morocco, Algeria, Egypt, Iraq and Turkish have been examined the place of the mentioned issues in modern regulation and the reflected aspects of the applications.