Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Kuruluşu ve teşkilat yapısı)
Ajara Autonomous Soviet Socialist Republic (Establishment and organizational struckture)
  1. Tez No: 466112
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYKAN AKARSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Acaristan, yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devleti'nin bir parçası olmuştur. Bu birliktelik Türk ve İslam kültürünün birçok unsurunun Acaristan'da kabul görmesini sağlamıştır. Acara halkı Müslüman olmanın yanı sıra Türkçe isimler de kullanmıştır. Türkiye ile Acara arasında oluşan bu kültürel ve dini yakınlık her iki tarafın da birbirinden kopmasını zorlaştırmıştır. Türkiye için Batum'un, Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer almasının en büyük nedeni, tarihi bağlarının bulunmasıdır. Yine Gürcistan, Türkiye'nin doğu sınırını oluşturması ve Kafkasya'da oluşabilecek tehlikeleri durdurabilmesi açısından stratejik olarak önemli bir konumda bulunmaktadır. 1900'lü yılların ilk çeyreğinde Kafkasya'da Almanya, Rusya ve İngiltere'nin yoğun bir güç mücadelesi yaşanmıştır. Acara üzerinde ise hem bu devletler hem de bunlardan farklı olarak İtalyanların ve Fransızların etkisi hissedilmiştir. Belirttiğimiz dönem itibari ile halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan Acara bölgesinde ise Türk-Gürcü mücadelesi yaşanmıştır. Komünist ideolojinin yayılmasının hız kazanması ile birlikte Acaristan içerisinde bulunan dini ve etnik çeşitliliğin yanına fikri farklılıklar da eklenmiştir. Türk ordusunun 1921 yılında son kez Batum'a girmesi ve ardından imzalanan Moskova Antlaşması ile Türkiye'nin doğu sınırı belirlenirken Acara Özerk SSC'nin de temelleri atılmıştır. Daha sonra imzalanan Kars Antlaşması ile sorun oluşturan diğer konular çözüme kavuşturulurken ve Acara Özerk SSC'nin de uluslararası platformda varlığı kesinleşmiştir. Özerk yapının kuruluşunda, askeri ve diplomatik safhalarla birlikte iç dinamikler de büyük önem arz etmektedir. Belirttiğimiz antlaşmalar sonrası Gürcistan ve dolayısı ile Acaristan, Sovyetler Birliği'nin haritasına dâhil olmuş ve sosyalist bir görünüm kazanmıştır. Bundan dolayı Sosyalist devlet modeli ile yönetilen Acara Özerk SSC'nin kurumları da aynı doğrultuda şekillenmiştir. Gürcistan ve Acaristan üzerinde uygulanan sosyalist politikalar, Gürcülerin öz benlik yitimine neden olmazken Acaristan'ı da Gürcistan ile bütünleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ajara, has been a part of the Ottoman Empire for nearly 400 years. This union enabled many elements of Turkish and Islamic cultures to be accepted in Ajara. Ajara people used Turkish names besides being Muslim. This cultural and religious affinity between Turkey and Ajara has made it difficult for both sides to break apart. Batumi to Turkey, National Pact take place within the boundaries of the biggest reasons is the presence of historical ties. Again Georgia, eastern Turkey and the Caucasus form the border in terms of the dangers that can occur in a strategically important position to be able to stop. In the first quarter of the 1900's, Germany, Russia and England experienced intense power struggles in the Caucasus. In Ajara both of them and the states has been felt the influence of the French and Italians as different. As of the mentioned period in the region of Ajara, which is the majority of the people of Muslim Turkish-Georgian struggle has been experienced. With the acceleration of the spread of communist ideology, there have been added to the differences in religious and ethnic diversity in Ajara. When the Turkish army entered Batumi for the last time in 1921 and the Moscow Treaty signed after it was determined the eastern border of Turkey, the foundations of the Acara Autonomous SSR were laid. While the other issues that constitute a problem with the Kars Treaty signed later were resolved, the existence of the Ajara Autonomous SSC in the international platform was finalized. In the establishment of the autonomous structure, internal dynamics along with the military and diplomatic phases are also of great importance. After the mentioned treaties, Georgia and therefore Ajara were included in the map of the Soviet Union and gained a socialist outlook. Therefore, the institutions of the Ajara Autonomous SSR, governed by the Socialist state model, are shaped in the same direction. The socialist policies applied on Georgia and Ajara did not cause the self-loss of the Georgians, but they have integrated Ajara with Georgia.