Çocuklukta başlayan obsesif kompulsif belirtilerin anne baba tutumu, mükemmeliyetçilik ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Obsessive-compulsive that start in the childhood period the research of symptoms in the terms of parental attitude, perfectionalism and different variables
- Tez No: 466120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada amaç,11-13 yaş aralığındaki, klinik olmayan, obsesyon ve kompulsiyonlara sahip çocuklarda, bu obsesyon ve kompulsiyonlara etki eden durumların araştırılmasıdır. Çalışma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışma olmuştur. Araştırma grubunu, Erzincan ilinde, olasılığa dayalı küme örnekleme tekniğinden yararlanılarak rastgele seçilen on okuldan ulaşılan 11,12 ve 13 yaşlarındaki 221'i kız,205'i erkek olmak üzere toplam 426 çocuk oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose in this study is determination of the children, between the ages of 11-13, who are nonclinical and have obsessions and compulsions, and also the research of the reasons of symptoms that indicate OCD. The research has become a descriptive study in the relational screening model. The sample group of the research is made up of 426 children in total; 221 girls and 205 boys aged 11, 12 and 13. The sample group is made up by benefiting from the cluster sampling method that bases on possibility and by reaching the children from ten random selected schools in the city of Erzincan. 135 of those children are 11 years old, 167 of them are 12 and 124 of them are 13 years old. As data collection tools, Maudsley Obsessional Compulsive Questionnaire, Adaptive-Maladaptive Perfectionism Scala, Parental Attitude Scala; and also Personal Information Form and Parentage Information prepared by myself are used. Obtained data is tabulated after being analyzed by the methods such as Analysis of Variance, Multiple Comparison Tests, independent samples t-Test, Kruskal Wallis and Mann Whitney U Test.