3-6 yaş arası gelişim geriliği olan çocukların annelerinin suçluluk utanç düzeyleri ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between guilt and shame scale and satisfaction with life scale of mothers who have children with growth reterdated between 3-6 years
  1. Tez No: 466131
  2. Yazar: ÖZGE ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, gelişim geriliği olan çocuklara sahip annelerin yaşam doyum düzeyleri ile suçluluk utanç düzeylerinin ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Adana ilinde yaşayan 3-6 yaş arası gelişim geriliği olan çocuğa sahip 121 anne ve sağlıklı çocuğa sahip 60 anne ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Yaşam Doyum Ölçeği, Suçluluk ve Utanç Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; suçluluk ile utanç düzeyi arasında orta derecede pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (r=0.671, p0.05).
Özet (Çeviri)
In this researchment, the aim is determining the relationship between the satisfaction with life scale and guilt, shame scale of mothers who has children with growth retardation. This researchment has been made on 121 mothers who have between 3-6 years old children with growth retardation and 60 mothers who have healty children. In this researchment, sociodemographic information scale, the satisfaction with life scale and guilt, shame scale has been used. According to the findings as a result of this researchment, we can clearly see that there is a middle degree positive and meaningful relationship between the satisfaction with life scale and guilt, shame scale (r=0.671, p0.05).