Yapısal uyum programları çerçevesinde Afrika ülkeleri-IMF ilişkileri
African countries IMF relations in the framework of structural adjustment programs
- Tez No: 466171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
1929 ekonomi krizi, İkinci Dünya Savaşı'nın nedenleri arasındadır. Bu nedenle, İkinci Dünya Savaşı bitirmeden önce, 1944' te, ABD ve müttefiklerinin yeni bir temel küresel ekonomiyi üzerinde yeniden inşa etmek istemiştir. Bunun için Küresel güvenlik kontrolü ve düzenlenme ekonomi organları kurulmuştur. Uluslararası Para Fonu (İMF) 1944 yılında kurulmuş ve şimdiye Kadar 188 ülke üye içindedir. İMF'nin Ana misyonu olan bir ülke finansal krizi olduğu zaman yardım edilmiştir. İMF, mali kriz içindeki üye ülkelere, devlet idaresinin bütçe açığı ve ödemeler dengesi açığı oluştuğunda kredi sağlamaktadır. IMF'nin ana rolü orta ve kısa vadeli krizlerde üye ülkelere yardım etmektir. Bu kurum, Dünya Bankası ile birlikte, büyük ekonomik zorluklardan etkilenen ülkelerin krizden çıkmaları için bir“yapısal uyum programı”adı verilen bir ekonomik reform programı politikası belirlemiştir. Yapısal Uyum Programı, Afrika kıtasının ekonomisine, ne sosyal ne politik alanda çözüm sunmamıştır. Özellikle sağlık, eğitim, finans, iş, ekonomik büyüme başta olmak üzere tüm alanlarda yoksulluk oranı izah edilemez bir durum haline gelmiştir. Kısa vadedeki tüm bu ekonomik istikrarsızlar, uzun vadede tümüyle düzensiz hale gelir.
Özet (Çeviri)
The 1929 economic crisis was among the reasons that caused the WWII. Due to this, before the end of the WWII, USA and its allies wanted to reform the global economy over a new standard. Global security control and economy adjustment organs were established consequently in accordance with the goals set. In the year 1944, international monetary fund (IMF) was founded and since then 188 countries became a member. As a main reason for its existence helping alleviate countries' problems, IMF bailed out countries in their times of crisis. Upon the incidence of government administration's budget deficit and balance of payment deficit, IMF provides member countries with a credit. The main role of IMF is to help member countries in the medium and short term crisis. In cooperation with the World Bank, in countries where economic difficulties are apparent measures to eliminate crisis called“Structural Adjustment Program”were implemented by IMF. The structural adjustment programs failed to bear fruit in the African continent both in the social and political arena. Almost in all areas mainly health, education, finances and economic growth, poverty has morphed in to unimaginable condition. The economic instabilities in the short run will certainly become outright disorganized.